CE255A (55A) Toner black, 6K pages
- Brand: HP
- Category:
- SKU: CE255A
- EAN: 0884420133698 0193808112683 06 ...8112683 0635959357013 0193808112652 4056104907420 0193808112669 0193808112737 5053676872322 0193808112744 0193808112713 3662168021661 0193808112676 0193808112690 0088442013369 0193808112645 0843964039132 0021111731782 8844201336986 0193808112720 0193808112706 0193808112638more
Offer details
Trade Prices
Related Products
Reasons To Buy
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Clear, sharp black text and rich halftones
Represent your business ideas with top-quality prints, and make your work stand out from the rest.
Description
Compatible Printers: HP LaserJet Managed MFP M 525 fm, HP LaserJet Pro M 521 dz, HP LaserJet Enterprise P 3015 N, HP LaserJet Pro M 521 dw, HP LaserJet Pro M 521 dn, HP LaserJet Enterprise 500 MFP M 525 f, HP LaserJet P 3011, HP LaserJet P 3015 X, HP LaserJet P 3015 Series, HP LaserJet Pro M 521 dx, HP LaserJet Enterprise P 3015, HP LaserJet Enterprise P 3015 Series, Troy 3015 Micr Secure, HP LaserJet Enterprise flow MFP M 525 c, HP LaserJet Managed flow MFP M 525 cm, HP LaserJet Enterprise P 3015 D, HP LaserJet Enterprise P 3000 Series, HP LaserJet P 3015 D, HP LaserJet Enterprise P 3015 DN, Troy 3015 Micr Secure Ex, HP LaserJet Enterprise 500 MFP M 525 dn, HP LaserJet Pro M 520 Series, HP LaserJet Enterprise P 3015 X, Troy 3015 Series, HP LaserJet P 3015 DN, Troy 3015 Micr, HP LaserJet P 3015 N, HP LaserJet P 3010 Series, Troy 3000 Series, Troy 3015 X MICR, Troy 3015 X MICR Secure Printer, Troy 3015 SD Security Printer, Troy 3015 X MICR SecureDXI Printer, Troy 3015 SDT, Troy 3015 DN SecureDXI Printer, Troy 3015 SDT Security Printer
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 6000 pages |
| Compatibility | HP 55 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise P3015 HP LaserJet Pro M521 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CE255A |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China, Japan, France |
| HP segment | Enterprise |
| Overall recycled content | 37% |
| Pallet size (EU) | 44.9 x 31.5 x 47" (1140 x 800 x 1193 mm) |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 56 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 15.6" (395 mm) |
| Depth | 6.3" (160 mm) |
| Height | 10.3" (261 mm) |
| Package depth | 6.3" (160 mm) |
| Package weight | 4.01 lbs (1.82 kg) |
| Weight | 2.76 lbs (1.25 kg) |
| Package width | 15.6" (395 mm) |
| Package height | 10.3" (261 mm) |
| Products per pallet | 72 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 47.2 x 31.5 x 47" (1200 x 800 x 1193 mm) |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
| Package depth | 6.3" (160 mm) |
| Package weight | 4.01 lbs (1.82 kg) |
| Package width | 15.6" (395 mm) |
| Package height | 10.3" (261 mm) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CE255A |
| Pallet size (EU) | 44.9 x 31.5 x 47" (1140 x 800 x 1193 mm) |
| Country of origin | China, Japan, France |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 56 pc(s) |
| Compatibility | HP 55 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise P3015 HP LaserJet Pro M521 |
| Overall recycled content | 37% |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Maximum number of stacking cartons | 16 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 14 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420133698 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420133698 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Overall recycled content | 37% |
| Pallet size (EU) | 44.9 x 31.5 x 47" (1140 x 800 x 1193 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 47.2 x 31.5 x 47" (1200 x 800 x 1193 mm) |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 269.8 lbs (122.4 kg) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 269.8 lbs (122.4 kg) |
| Pallet size (EU) | 44.9 x 31.5 x 47" (1140 x 800 x 1193 mm) |
| Products per pallet | 72 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 47.2 x 31.5 x 47" (1200 x 800 x 1193 mm) |
| Stacking number for pallet | 4 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 56 pc(s) |
| Maximum number of stacking cartons | 16 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 14 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |