CE740A (307A) Toner black, 7K pages
- Brand: HP
- Category:
- SKU: CE740A
- EAN: 0884420306184 5704327836063 40 ...7836063 4053617041672 6082014023507 5054533152151 8844203061848 0193808117701 0193808117718 0193808117725 5053973881669 4053162284852 5051395916235 8282415251112 5051964792116 8102014023555 0713789973471 0088442030618more
Offer details
Trade Prices
Related Products
Reasons To Buy
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Represent your business ideas with top-quality color prints, and make your work stand out from the rest.
Description
Compatible Printers: HP Color LaserJet Professional CP 5225 N, HP Color LaserJet CP 5225 XH, HP Color LaserJet CP 5225 N, HP Color LaserJet CP 5200 Series, HP Color LaserJet Professional CP 5200 Series, HP Color LaserJet Professional CP 5225, HP Color LaserJet CP 5225 Series, HP Color LaserJet CP 5225 DN, HP Color LaserJet Professional CP 5225 Series, HP Color LaserJet CP 5220 Series, HP Color LaserJet Professional CP 5225 DN, HP Color LaserJet CP 5225
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 7000 pages |
| Compatibility | HP 307 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro CP5225, P5225 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CE740A |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China, Japan, United States |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Overall recycled content | 17% |
| Pallet size (EU) | 46.7 x 30.3 x 41.3" (1185 x 770 x 1049 mm) |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 36 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 19.4" (492 mm) |
| Depth | 7.4" (188 mm) |
| Height | 8.86" (225 mm) |
| Package depth | 7.4" (188 mm) |
| Package weight | 5.78 lbs (2.62 kg) |
| Weight | 3.97 lbs (1.8 kg) |
| Package width | 19.4" (492 mm) |
| Package height | 8.86" (225 mm) |
| Products per pallet | 60 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 45.3 x 39.4 x 49.9" (1150 x 1000 x 1267 mm) |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
| Package depth | 7.4" (188 mm) |
| Package weight | 5.78 lbs (2.62 kg) |
| Package width | 19.4" (492 mm) |
| Package height | 8.86" (225 mm) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CE740A |
| Pallet size (EU) | 46.7 x 30.3 x 41.3" (1185 x 770 x 1049 mm) |
| Country of origin | China, Japan, United States |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 36 pc(s) |
| Compatibility | HP 307 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro CP5225, P5225 |
| Overall recycled content | 17% |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 9 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 11.5 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420306184 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420306184 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 11.5 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Overall recycled content | 17% |
| Pallet size (EU) | 46.7 x 30.3 x 41.3" (1185 x 770 x 1049 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 45.3 x 39.4 x 49.9" (1150 x 1000 x 1267 mm) |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 391.1 lbs (177.4 kg) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 252.6 lbs (114.6 kg) |
| Pallet size (EU) | 46.7 x 30.3 x 41.3" (1185 x 770 x 1049 mm) |
| Products per pallet | 60 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 45.3 x 39.4 x 49.9" (1150 x 1000 x 1267 mm) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 36 pc(s) |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 9 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |