CE743A (307A) Toner magenta, 7.3K pages
- Brand: HP
- Category:
- SKU: CE743A
- EAN: 0884420306214 8718891007924 42 ...1007924 4250354630934 3606500683933 5082014025007 4053162284883 5051395930903 4053617032267 0193808117817 0193808117794 0102014023720 8433370019013 8844203062142 8056507062364 0082014032451 0193808117800more
Offer details
Trade Prices
Related Products
Reasons To Buy
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Represent your business ideas with top-quality color prints, and make your work stand out from the rest.
Description
Compatible Printers: HP Color LaserJet CP 5225 Series, HP Color LaserJet CP 5200 Series, HP Color LaserJet CP 5225 XH, HP Color LaserJet Professional CP 5225 Series, HP Color LaserJet Professional CP 5200 Series, HP Color LaserJet CP 5225 N, HP Color LaserJet Professional CP 5225, HP Color LaserJet CP 5225, HP Color LaserJet Professional CP 5225 DN, HP Color LaserJet Professional CP 5225 N, HP Color LaserJet CP 5220 Series, HP Color LaserJet CP 5225 DN
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Colour toner page yield | 7300 pages |
| Compatibility | HP 307 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro CP5225, P5225 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CE743A |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Magenta |
| Country of origin | China, Japan |
| HP segment | Home, Home office |
| Overall recycled content | 17% |
| Pallet size (EU) | 46.7 x 30.3 x 41.3" (1185 x 770 x 1049 mm) |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 36 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 19.4" (492 mm) |
| Depth | 7.4" (188 mm) |
| Height | 8.86" (225 mm) |
| Package depth | 7.4" (188 mm) |
| Package weight | 5.78 lbs (2.62 kg) |
| Weight | 3.97 lbs (1.8 kg) |
| Package width | 19.4" (492 mm) |
| Package height | 8.86" (225 mm) |
| Products per pallet | 60 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 45.3 x 39.4 x 49.9" (1150 x 1000 x 1267 mm) |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Magenta |
| Packaging data | |
| Package depth | 7.4" (188 mm) |
| Package weight | 5.78 lbs (2.62 kg) |
| Package width | 19.4" (492 mm) |
| Package height | 8.86" (225 mm) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CE743A |
| Pallet size (EU) | 46.7 x 30.3 x 41.3" (1185 x 770 x 1049 mm) |
| Country of origin | China, Japan |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 36 pc(s) |
| Compatibility | HP 307 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro CP5225, P5225 |
| Overall recycled content | 17% |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 9 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 11.5 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420306214 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884420306214 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 11.5 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Overall recycled content | 17% |
| Pallet size (EU) | 46.7 x 30.3 x 41.3" (1185 x 770 x 1049 mm) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 45.3 x 39.4 x 49.9" (1150 x 1000 x 1267 mm) |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 391.1 lbs (177.4 kg) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 252.6 lbs (114.6 kg) |
| Pallet size (EU) | 46.7 x 30.3 x 41.3" (1185 x 770 x 1049 mm) |
| Products per pallet | 60 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 45.3 x 39.4 x 49.9" (1150 x 1000 x 1267 mm) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 36 pc(s) |
| Maximum number of stacking cartons | 20 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 9 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |