Cisco 2504 network management device Ethernet LAN Wi-Fi
- Brand: Cisco
- Category:
- SKU: AIR-CT2504-15-K9
- EAN: 0882658358241 0172302835007 40 ...2835007 4054317989783 0013803023961 8826583582410 0100177342450 4053162313255 0809385666746 0163120603282 0971478100441 5054533362017 0112840334082 0168141654749 0807030496267more
Offer details
Related Products
Description
The Cisco 2500 Series Wireless Controller enables systemwide wireless functions in small to medium-sized enterprises and branch offices. Designed for 802.11n performance, Cisco 2500 Series Wireless Controllers are entry-level controllers that provide real-time communication between Cisco Aironet access points to simplify the deployment and operation of wireless networks (Figure 1).
Specifications
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3u |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | WPA, WPA2 |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| AC (power) in | Yes |
| Design | |
| Power LED | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.51 lbs (1.59 kg) |
| Dimensions (WxDxH) | 1.73 x 8 x 10.7" (43.9 x 203.2 x 271.2 mm) |
| Power | |
| Power requirements | 100 - 240V, 50/60Hz |
| Indication | |
| Power LED | Yes |
| Other features | |
| Power requirements | 100 - 240V, 50/60Hz |