Offer details
Related Products
Reasons To Buy
Keep more of your work local.
Get high performance and high reliability for all your storage needs with sequential performance up to 226 MB/s and an MTBF rating of 1.4 M hours.
A warning system is built right in.
Receive auto-generated fault alerts if your hard drive is about to fail. Self Monitoring Analysis and Reporting Technology (SMART) hard drive technology allows the hard drive to self-monitor and raise flags if an imminent failure is predicted.
Compact design and easy installation.
Simply insert the drive into any available 3.5-inch internal HDD bay of your HP Z Workstation.
Description
Specifications
| Endurance | |
|---|---|
| Mean time between failures (MTBF) | 1400000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA |
| Mean time between failures (MTBF) | 1400000 h |
| HP segment | Business |
| Storage drive buffer size | 128 MB |
| Compatible products | Compatible with the following HP Workstations: Z1 G2, Z230 SFF, Z230 Tower, Z440, Z640 and Z840 |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA |
| Mean time between failures (MTBF) | 1400000 h |
| Compatible products | Compatible with the following HP Workstations: Z1 G2, Z230 SFF, Z230 Tower, Z440, Z640 and Z840 |
| Storage drive buffer size | 128 MB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1" (25.4 mm) |
| Weight | 25.2 oz (715 g) |
| Height | 4" (101.7 mm) |
| Depth | 3.5" (89 mm) |
| Package weight | 34.2 oz (970 g) |
| Packaging data | |
| Package weight | 34.2 oz (970 g) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 15.56 °C |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 15.56 °C |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 4 TB |
| Country of origin | China |
| Box contents | HP 4TB 7200rpm SATA 3.5" Enterprise HDD, 24" SATA cable, 19.5" SATA cable, 18" SATA cable, Product Notices, Warranty Card, Install Guide |
| Other features | |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 4 TB |
| Compatible products | Compatible with the following HP Workstations: Z1 G2, Z230 SFF, Z230 Tower, Z440, Z640 and Z840 |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| UNSPSC-code | 43201803 |