HP 512GB PCIe 4x4 NVMe TLC SSD
- Brand: HP
- Category:
- SKU: 406L8AA
- EAN: 0195908687375
Offer details
Related Products
Reasons To Buy
Maximize storage for your laptop
Add more storage to your HP with the HP 512GB PCIe 4x4 NVMe TLC SSD that matches the quality and performance of your factory-configured SSD.
High performance
A storage solution with no moving parts that removes mechanical barriers to high performance and runs cool and quiet.
World-class support
Rest easy with a one-year limited warranty.
Description
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 512 GB |
| Memory type | TLC |
| Features | |
| Interface | PCI Express |
| Component for | PC |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 512 GB |
| Memory type | TLC |
| Compatible products | HP EliteDesk 800 G8 Tower PC, HP EliteDesk 880 G8 Tower PC, HP EliteDesk 800 G8 Small Form Factor PC, HP EliteDesk 800 G8 Desktop Mini PC, HP 280 Pro G8 Microtower PC, HP 285 Pro G8 Microtower PC |
| Performance | |
| Interface | PCI Express |
| Component for | PC |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 512 GB |
| Memory type | TLC |
| Compatible products | HP EliteDesk 800 G8 Tower PC, HP EliteDesk 880 G8 Tower PC, HP EliteDesk 800 G8 Small Form Factor PC, HP EliteDesk 800 G8 Desktop Mini PC, HP 280 Pro G8 Microtower PC, HP 285 Pro G8 Microtower PC |
| Design | |
| Component for | PC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 0.866" (22 mm) |
| Weight | 0.282 oz (8 g) |
| Height | 0.0906" (2.3 mm) |
| Depth | 3.15" (80 mm) |
| Package width | 3.35" (85 mm) |
| Package depth | 4.72" (120 mm) |
| Package height | 0.394" (10 mm) |
| Package weight | 7.2 oz (204.1 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 3.35" (85 mm) |
| Package depth | 4.72" (120 mm) |
| Package height | 0.394" (10 mm) |
| Package weight | 7.2 oz (204.1 g) |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express |
| Country of origin | China, South Korea |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 30 |
| Box contents | 512GB PCIe 4x4 NVMe TLC SSD |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 30 |
| Other features | |
| Compatible products | HP EliteDesk 800 G8 Tower PC, HP EliteDesk 880 G8 Tower PC, HP EliteDesk 800 G8 Small Form Factor PC, HP EliteDesk 800 G8 Desktop Mini PC, HP 280 Pro G8 Microtower PC, HP 285 Pro G8 Microtower PC |
| Country of origin | China, South Korea |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, South Korea |
| UNSPSC-code | 43201830 |