Offer details
Reasons To Buy
Maximize your space and keep things tidy
Make room with an easy, single-footprint solution. Attach the bracket to the back of your display’s stand, and your PC to the bracket. Reduce cable clutter with short USB A-to-B and DisplayPort™ cables and an integrated power supply holder.[2]
Work comfortably
Retain the comfort features of your HP Elite Display or HP Z Display. The bracket doesn't interfere with the display’s height adjustment, tilt, swivel or pivot settings.
Rest easy
Get the reassurance of a one-year limited warranty.
Description
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Mobile device type | Mini PC |
| Compatibility | The HP B300 Bracket with Power Supply Holder is compatible with HP 260 G2 Desktop Mini PC; HP 260 G3 Desktop Mini PC; HP ProDesk 400 G4 Desktop Mini PC; HP ProDesk 400 G5 Desktop Mini PC; HP ProDesk 405 G4 Desktop Mini PC; HP ProDesk 600 G3 Desktop Mini PC; HP ProDesk 600 G4 Desktop Mini PC; HP ProDesk 600 G5 Desktop Mini PC; HP EliteDesk 705 35W G4 Desktop Mini PC; HP EliteDesk 705 65W G4 Desktop Mini PC; HP EliteDesk 800 35W G4 Desktop Mini PC; HP EliteDesk 800 65W G4 Desktop Mini PC; HP EliteDesk 800 G5 Desktop Mini PC |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Indoor |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business |
| Weight & dimensions | |
| Width | 6.3" (160 mm) |
| Depth | 3.8" (96.5 mm) |
| Height | 9.7" (246.3 mm) |
| Weight | 32.4 oz (917.2 g) |
| Packaging data | |
| Cables included | DisplayPort, USB |
| Package width | 7.09" (180 mm) |
| Package depth | 2.68" (68 mm) |
| Package height | 10.8" (275 mm) |
| Package weight | 2.65 lbs (1.2 kg) |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 31162313 |