HP Chromebook 14b-nb0010nr Intel® Core™ i3 i3-1115G4 14" Touchscreen HD 8 GB DDR4-SDRAM 128 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) ChromeOS Silver
Offer details
Description
Equipped with an Intel processor, 14 inch diagonal display, stereo speakers tuned by audio experts at B&O, and a long battery life, this HP Chromebook can get more done while having fun.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Mineral silver aluminum cover and keyboard frame, mineral silver base |
| Product type | Chromebook |
| Market positioning | Home |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Country of origin | China |
| Introduction year | 2021 |
| Display | |
| HD type | HD |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display diagonal | 14" |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor generation | 11th gen Intel® Core™ i3 |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Configurable TDP-down frequency | 1.7 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor model | i3-1115G4 |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Processor cores | 2 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i3 |
| Configurable TDP-up frequency | 3 GHz |
| Configurable TDP-up | 28 W |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 128 GB |
| SSD interface | NVMe, PCI Express |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Total SSDs capacity | 128 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | B&O PLAY |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Technical details | |
| Market positioning | Home |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Processor special features | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | No |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | No |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Idle States | Yes |
| Embedded options available | No |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP Wide Vision HD |
| HP segment | Home |
| HP special features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP Wide Vision HD |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 11.5 h |
| Battery capacity | 58 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (90%) | 90 min |
| Battery weight | 8.11 oz (230 g) |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.7" (323.6 mm) |
| Depth | 8.7" (221 mm) |
| Height | 0.65" (16.5 mm) |
| Weight | 3.31 lbs (1.5 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 2.72" (69 mm) |
| Package height | 12" (305 mm) |
| Package depth | 19" (483 mm) |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | B&O PLAY |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Country of origin | China |