Offer details
Reasons To Buy
Serious performance you can count on
An Intel® Celeron® processor offers exceptional quality and value, with the processing power you need to get your work done, and stay in touch on the go. Do it all with a laptop that fits your style, budget, and computing needs perfectly.
802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi® and Bluetooth® 5 combo
Stay connected to Wi-Fi and to Bluetooth® accessories with wireless technology. <sup>[5]</sup>


Thoughtfully and sustainably designed
This modern, dependable PC is designed with ocean-bound and post-consumer recycled plastic<sup>[4]</sup>.
Sharing content made easy
Share ideas seamlessly or in crystal clear detail over video with the HP Wide Vision Camera<sup>[3]</sup>.


Power for all-day adventure
Conquer your day with the Chrome OS paired with an Intel® Processor<sup>[1]</sup>, all-day battery and smooth Wi-Fi technology<sup>[5]</sup>.
HP Wide Vision HD Camera
The 88-degree, wide-angle field of view lets you video chat with the entire family or group of friends in crystal clear detail. [3]
HP Imagepad with multi-touch gesture
This true multi-touch touchpad supports four finger gestures and lets you scroll, zoom, and navigate with a simple touch.
Full-sized keyboard
The full-sized keyboard allows you to work anywhere, with 1.5mm key travel for typing comfort and total productivity.
SuperSpeed USB Type-C® Power + Display + 5Gbps signaling rate
Power your device or connect to an external display from just one USB-C® port with 5Gbps signaling rate. And it's reversible, so you never have to worry about plugging in upside down. [9]
64 GB eMMC storage
An embedded Multimedia Card provides reliable flash-based storage at a great value. And without the moving parts of a traditional hard drive, there’s a lower chance of failure and damage.
Liberating battery life
Take on your day without worrying about recharging. With up to 10 hours and 15 minutes of battery life, you can work, watch more, and spend more of your time totally untethered. [8]
Full HD display
Sit back and enjoy crystal-clear visuals and images with the vibrant quality of 2 million pixels. The 1920 x 1080 resolution gives all your digital content a new dimension. [7]
Intel® UHD Graphics
Smoothly stream 4K content and play your favorite games in 720p, without the need for a dedicated graphics card. With excellent Intel® UHD graphics performance, you'll see the difference in everything you do. [6]
Description
Specifications
| Display | |
|---|---|
| HD type | Full HD |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 15.6" (39.6 cm) |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 15.6" |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Processor | |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor model | N4500 |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 2 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Memory | |
| ECC | No |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Camera | |
| Front camera HD type | HD |
| Network | |
| WLAN controller model | Realtec RTL8822CE |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | jet black |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery capacity | 47 Wh |
| Other features | |
| WLAN controller model | Realtec RTL8822CE |
| Display diagonal (metric) | 15.6" (39.6 cm) |
| Anti-glare screen | Yes |