HP Desktop Mini DVD ODD Module
- Brand: HP
- Category:
- SKU: K9Q83AA
- EAN: 0888793972816 4053162877245
Offer details
Related Products
Reasons To Buy
Easy assembly
Slide and hook the Module to the PC with the included screws, connect with the included USB 2.0 cable, and use the integrated VESA mount to place the Module wherever you need it.
Make it secure
Lock the Module to your HP Desktop Mini or a desk or table with the optional HP Ultra-Slim Cable Lock.
World-class support
Rest easy with a one-year limited warranty.
Description
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Country of origin | China |
| Performance | |
| Purpose | Desktop |
| Optical drive type | DVD Super Multi DL |
| Interface | USB 3.0 |
| Compatible products | The HP Desktop Mini DVD ODD Module is compatible with the HP 260 G1 DM (mini); HP 260 G2 DM (Mini); HP ProDesk 400 G1 DM (Mini); HP ProDesk 400 G2 DM (Mini); HP ProDesk 400 G3 DM (Mini); HP ProDesk 600 G2 Desktop Mini; HP ProDesk 600 G3 Desktop Mini; HP EliteDesk 705 G2 Desktop Mini; HP EliteDesk 705 G3 Desktop Mini; HP Collaboration PC; HP EliteDesk 800 G2 35W Desktop Mini; HP EliteDesk 800 G2 65W Desktop Mini; HP EliteDesk 800 G3 35W Desktop Mini; HP EliteDesk 800 G3 65W Desktop Mini; HP Collaboration PC G2 |
| Writing speed | |
| DVD-RW write speed | 8x |
| DVD-RAM write speed | 5x |
| DVD-R write speed | 8x |
| DVD-R Double Layer write speed | 6x |
| DVD+RW write speed | 8x |
| DVD+R write speed | 8x |
| DVD+R Double Layer write speed | 6x |
| CD write speed | 24x |
| Reading speed | |
| DVD-ROM read speed | 8x |
| CD read speed | 24x |
| Access time | |
| DVD drive average random access time | 160 ms |
| CD-ROM drive average random access time | 140 ms |
| Optical drive | |
| Optical drive type | DVD Super Multi DL |
| Interface | USB 3.0 |
| Internal | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 0.898" (22.8 mm) |
| Weight | 25.1 oz (712 g) |
| Height | 6.87" (174.6 mm) |
| Depth | 6.97" (177 mm) |
| Packaging content | |
| Warranty card | Yes |
| Technical details | |
| Purpose | Desktop |
| Product colour | Black |
| Compatible products | The HP Desktop Mini DVD ODD Module is compatible with the HP 260 G1 DM (mini); HP 260 G2 DM (Mini); HP ProDesk 400 G1 DM (Mini); HP ProDesk 400 G2 DM (Mini); HP ProDesk 400 G3 DM (Mini); HP ProDesk 600 G2 Desktop Mini; HP ProDesk 600 G3 Desktop Mini; HP EliteDesk 705 G2 Desktop Mini; HP EliteDesk 705 G3 Desktop Mini; HP Collaboration PC; HP EliteDesk 800 G2 35W Desktop Mini; HP EliteDesk 800 G2 65W Desktop Mini; HP EliteDesk 800 G3 35W Desktop Mini; HP EliteDesk 800 G3 65W Desktop Mini; HP Collaboration PC G2 |
| UNSPSC-code | 43201818 |
| HP segment | Business |
| Harmonized System (HS) code | 84717030 |
| Country of origin | China |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43201818 |
| Compatible products | The HP Desktop Mini DVD ODD Module is compatible with the HP 260 G1 DM (mini); HP 260 G2 DM (Mini); HP ProDesk 400 G1 DM (Mini); HP ProDesk 400 G2 DM (Mini); HP ProDesk 400 G3 DM (Mini); HP ProDesk 600 G2 Desktop Mini; HP ProDesk 600 G3 Desktop Mini; HP EliteDesk 705 G2 Desktop Mini; HP EliteDesk 705 G3 Desktop Mini; HP Collaboration PC; HP EliteDesk 800 G2 35W Desktop Mini; HP EliteDesk 800 G2 65W Desktop Mini; HP EliteDesk 800 G3 35W Desktop Mini; HP EliteDesk 800 G3 65W Desktop Mini; HP Collaboration PC G2 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717030 |
| Country of origin | China |