Offer details
Related Products
Reasons To Buy
Pack and go.
8 in (120.0 cm) adapter
Award-winning support.
Latching DisplayPort connector for a secure connection
Easy connectivity.
Converts a graphics card's DisplayPort output to a VGA output for use with a VGA monitor
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 7.87" (0.2 m) |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Copper |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Maximum resolution | 1600 x 1200 pixels |
| HP segment | Business |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Packaging is recyclable |
| Sustainability compliance | Yes |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Compatible products | The HP DisplayPort to VGA Adapter supports the Business Desktop PCs or any graphics card that has a DisplayPort output. DisplayPort outputs are sometimes notated by the DP++ icon. It supports all HP monitors that feature VGA interface. NOTE: Using the HP DisplayPort to VGA Adapter may require an update to the graphics driver installed on your system. To install the most up-to-date graphics driver go to: www.hp.com. |
| Sustainable technologies and materials | Packaging is recyclable |
| Sustainability compliance | Yes |
| Box contents | HP DisplayPort to VGA Adapter; documentation |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Height | 7.87" (200 mm) |
| Compatible products | The HP DisplayPort to VGA Adapter supports the Business Desktop PCs or any graphics card that has a DisplayPort output. DisplayPort outputs are sometimes notated by the DP++ icon. It supports all HP monitors that feature VGA interface. NOTE: Using the HP DisplayPort to VGA Adapter may require an update to the graphics driver installed on your system. To install the most up-to-date graphics driver go to: www.hp.com. |
| Weight & dimensions | |
| Height | 7.87" (200 mm) |
| Weight | 2.12 oz (60 g) |
| Logistics data | |
| UNSPSC-code | 26121630 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |