HP Elite Dragonfly Chromebook Enterprise Intel® Core™ i5 i5-1245U 16" Touchscreen WUXGA 8 GB LPDDR4x-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) ChromeOS Black
Offer details
Reasons To Buy
Simplify deployments
Get a low-maintenance experience with the automatic software updates and virus protection of the Chrome OS.[1]
Enterprise-grade security
Work confidently with the highly secure and manageable HP Elite Dragonfly 13.5 inch Chromebook Enterprise.
Apps and content for expanded learning
Take learning in new directions with access to the Google Play™ Store and Android™ apps, which include thousands of instantly shareable and easily manageable innovative education apps.[1]
Collaborate and engage naturally
Designed for virtual collaboration with cutting-edge, HP Presence AI-enhanced video and audio.
Universal connectivity and charging with USB-C™
Use the USB-C™ port to access and charge your USB-C™ accessories from your Chromebook™ or charge your Chromebook™ from any USB-C™ adapter.
High performance. ChromeOS simplicity.
Sharpen your focus with a high-performance Chromebook featuring the latest innovations in cloud-first computing.
Description
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Product type | Chromebook |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Black |
| Original brand name | HP |
| Introduction year | 2026 |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 16" (40.6 cm) |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 16" |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 62.5% |
| Processor | |
| Processor generation | 12th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i5-1245U |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor socket | BGA 1744 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Memory clock speed | 4266 MHz |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 3 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard colour name | black |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Technical details | |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Black |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198415311580 |
| Brand-specific features | |
| HP Security tools | Nano Security lock slot; Google Titan C; Zero Touch Enrollment |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198415311580 |
| HP special features | |
| HP Security tools | Nano Security lock slot; Google Titan C; Zero Touch Enrollment |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Cable lock slot | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.4" (315.6 mm) |
| Depth | 8.74" (222 mm) |
| Height (front) | 0.461" (1.17 cm) |
| Height (rear) | 0.61" (1.55 cm) |
| Weight | 3.06 lbs (1.39 kg) |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 16" (40.6 cm) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Manufacturer warranty | 3 year (3/3/0) limited warranty includes 3 years of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |