Offer details
Trade Prices
Reasons To Buy
Chrome security and simplicity
Help protect and maintain device and data security with Chrome OS and other elevated security features.
Productivity and collaboration
Take performance to the next level with the latest Intel® processor[1], 5MP camera, and Audio by Bang & Olufsen.
Apps and content for expanded learning
Take learning in new directions with access to the Google Play™ Store and Android™ apps, which include thousands of instantly shareable and easily manageable innovative education apps.[2]
Universal connectivity and charging with USB-C™
Use the USB-C™ port to access and charge your USB-C™ accessories from your Chromebook™ or charge your Chromebook™ from any USB-C™ adapter.
Wi-Fi connectivity
Enjoy greater speed and stability on crowded networks with Wi-Fi 6E wireless[8] with extended range wireless LAN.[9]
Description
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Original brand name | HP |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 14" |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Processor | |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i5-1245U |
| Processor boost frequency | 2.5 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Memory clock speed | 4266 MHz |
| Network | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP Security tools | Nano Security lock slot; Google Titan C |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 197029886262 |
| HP special features | |
| HP Security tools | Nano Security lock slot; Google Titan C |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 58 Wh |
| Power | |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Cable lock slot | Yes |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 180 |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 180 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 24 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 142 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 15 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 0.5 |
| Technical details | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 197029886262 |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |