Offer details
Reasons To Buy
Wi-Fi connectivity
Enjoy greater speed and stability on crowded networks with Wi-Fi 6E wireless[8] with extended range wireless LAN.[9]
Universal connectivity and charging with USB-C™
Use the USB-C™ port to access and charge your USB-C™ accessories from your Chromebook™ or charge your Chromebook™ from any USB-C™ adapter.
Chrome security and simplicity
Help protect and maintain device and data security with Chrome OS and other elevated security features.
Productivity and collaboration
Take performance to the next level with the latest Intel® processor[1], 5MP camera, and Audio by Bang & Olufsen.
Apps and content for expanded learning
Take learning in new directions with access to the Google Play™ Store and Android™ apps, which include thousands of instantly shareable and easily manageable innovative education apps.[2]
Description
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Product type | Chromebook |
| Market positioning | Cloud computing |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Introduction year | 2022 |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 14" |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Processor | |
| Processor generation | 12th gen Intel® Core™ i5 |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i5-1245U |
| Processor boost frequency | 2.5 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Memory clock speed | 4266 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | B&O PLAY |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Island-style keyboard | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Technical details | |
| Market positioning | Cloud computing |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196786331091 |
| Processor special features | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | Yes |
| Intel Flex Memory Access | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Embedded options available | No |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP Security tools | Nano Security lock slot; Google Titan C |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196786331091 |
| HP special features | |
| HP Security tools | Nano Security lock slot; Google Titan C |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 58 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (90%) | 90 min |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 180 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.7" (323 mm) |
| Depth | 8.7" (221 mm) |
| Height | 0.78" (19.8 mm) |
| Weight | 3.4 lbs (1.54 kg) |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 180 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 24 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 142 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 15 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 0.5 |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | B&O PLAY |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |