HP Elite t660 Thin Client Windows 11 IoT Enterprise 2.54 lbs (1.15 kg) U300E
- Brand: HP
- Category:
- SKU: B16WRAA#ABA
- EAN: 0198828477965 0198828296931 01 ...8296931 0198828296924 0198828297181 0198828296955 4582712553327 0198828297150 0198828297013 0198828297129 0198828297075 0198828297136 0198828296986 0198828297211 0198828297167 0198828296900 0198828296917 0198828296993 0198828297112 0198828297198 0198828297082 0198828297204 0198828477972 0198828296948 0198828297143 0198828297051 0198828297099 0198828296962 0198828296979 0198828297044 4582712562558 0198828918666 0198828291646 0198828297020 0198828297174 0198828297037 0198828297235 0198828297105 0198828297006 0198828297068more
Offer details
Reasons To Buy
HP BIOS and Wolf Security
Fortify security with the inherently secure HP thin client, enhanced by HP BIOS and Wolf Security.[3]
Effortless, secure collaboration
Efficiently manage projects with optimized UC solutions for Microsoft Teams, Zoom, Citrix WebEx, and more.[4]
Seamless multitasking performance
Experience peak productivity with a 5-core Intel® processor[1] and support for up to four stunning 4K displays.[2]
Build for a better tomorrow
The EPEAT® registered[5] thin client uses 100% sustainably sourced and recyclable outer box packaging.[6]
Description
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor model | U300E |
| Processor cores | 5 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor threads | 6 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Hard drive | |
| Storage drive interface | PCI Express |
| Storage drive size | M.2 |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Storage drive interface | PCI Express |
| Storage drive size | M.2 |
| Total storage capacity | 256 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Video | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 IoT Enterprise |
| Power | |
| Power supply | 45 W |
| Certificates | |
| Country of origin | China, Mexico |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; 80% recycled aluminum in the rear plate; 15% recycle SGCC steel chassis; 50% ocean-bound plastic in fan enclosure |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1.38" (35 mm) |
| Depth | 7.87" (200 mm) |
| Height | 7.87" (200 mm) |
| Weight | 2.54 lbs (1.15 kg) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198828477965 |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 260 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 101 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 161 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 0.8 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 1 |
| Technical details | |
| UNSPSC-code | 43211506 |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; 80% recycled aluminum in the rear plate; 15% recycle SGCC steel chassis; 50% ocean-bound plastic in fan enclosure |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 260 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198828477965 |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43211506 |