HP Elite x360 1040 G11 Intel Core Ultra 7 155H Hybrid (2-in-1) 14" WUXGA 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro Silver
Offer details
Reasons To Buy
Power and elegance in one
Embrace the power of AI features in the redesigned HP Elite x360 1040 with HP Smart Sense.[3]
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Pro Security Edition PCs interlace HP Sure Click Pro with HP Sure Sense Pro providing more in-depth coverage than the standard versions through a 1-year or 3-year user license with HP Support.[6] This creates a powerful, single solution that doesn’t require an IT-managed PC environment.
Help protect our shared future
70-percent of major parts on this PC contain recycled materials like fishing net in the keyboard.[7]
AI-driven audio and video
Look and sound your best with a 5MP IR camera, automatic framing[5], and Dynamic Voice Leveling.[4]
Description
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Introduction year | 2024 |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 14" |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Processor | |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor model | 155H |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 22 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 7500 MHz |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Performance | |
| Accelerometer | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Full-size keyboard | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (3 years) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Silver |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198415210708 |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP Webcam |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198415210708 |
| HP special features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP Webcam |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 68 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 230 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.4" (313.9 mm) |
| Depth | 8.66" (219.9 mm) |
| Height (front) | 0.413" (1.05 cm) |
| Height (rear) | 0.579" (1.47 cm) |
| Weight | 3.04 lbs (1.38 kg) |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 230 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 20 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 176 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 29 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 2 |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Manufacturer warranty | 3 year (3/3/0) limited warranty includes 3 years of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |