HP EliteBook 6 G1a AI PC Wolf Pro Security Edition AMD Ryzen™ 5 230 Laptop 14" Touchscreen WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Silver
Offer details
Related Products
Reasons To Buy
Protect identities with HP Multi-Factor Authenticate Gen3
Keep your network and VPN safe from unauthorized access by requiring up to three factors of authentication for log-in—including fingerprint sensor and IR camera facial recognition—with policies hardened at the silicon level.
Collaboration through the NPU
Look your best on video calls and save some power too. Manage your video controls for internal and external cameras with Poly Camera Pro. Now Auto Framing, Spotlight, Background Blur, and virtual backgrounds save power running on the NPU.[11]
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[10]
Fast and efficient wireless LAN
The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit data rate Wi-Fi 7.[8]
Designed for where life takes you
Express yourself in almost any light using the ultra-bright outdoor viewable touch display with anti-glare and ambient light sensors.
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.[7]
Commanding AMD processor
Take on your work with the latest efficient and reliable AMD processor that provides a highly responsive experience with connected modern standby.[2]
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[6]
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.[4]
Easy battery management
Manage battery performance and customize charging options with the easy-to-use HP Power Manager dashboard.[5]
Commanding AMD processor
Develop innovative ideas with the fast and efficient AMD Ryzen™ processor with an up to 16 TOPS NPU.[2,3]
HP Recommends Windows 11 Pro
Summarize and rewrite content, get relevant recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[1,9]
Description
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Pike silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Introduction year | 2026 |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 14" |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 62.5% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen 200 Series |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor frequency | 4.9 GHz |
| Processor model | 230 |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 31 TOPs |
| NPU performance up to | 16 TOPs |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 760M |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Island-style keyboard | Yes |
| Software | |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 20% post-consumer recycled plastic; 50% ocean-bound plastic; 50% recycled metal; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources |
| Sustainability certificates | TCO |
| Compliance certificates | CE, CECP, GS mark, RoHS, VCCI |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251250347 |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251250347 |
| HP special features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, CECP, GS mark, RoHS, VCCI |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 20% post-consumer recycled plastic; 50% ocean-bound plastic; 50% recycled metal; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources |
| Sustainability certificates | TCO |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 180 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.5" (318.6 mm) |
| Depth | 8.83" (224.3 mm) |
| Height (front) | 0.429" (1.09 cm) |
| Height (rear) | 0.669" (1.7 cm) |
| Weight | 3.09 lbs (1.4 kg) |
| Packaging data | |
| AC adapter included | No |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 180 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 17 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 136 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 30 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 1 |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Other features | |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| AC adapter included | No |
| Anti-glare screen | Yes |
| Manufacturer warranty | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. Batteries have a default one year limited warranty. Refer to http://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |