HP EliteBook 8 G1a 13 inch Notebook Next Gen AI PC Copilot+ PC 340 Laptop 13.3" WUXGA 64 GB LPDDR5x-SDRAM Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro
- Brand: HP
- Category:
- SKU: BA4H9AW#ABA
- EAN: 0198990804378 0198990804668 01 ...0804668 0198990804422 0198990804576 0198990804514 0198990804835 0198990804453 0198990804460 0198990804712 0198990804699 0198990804729 0198990804705 0198990804798 0198990804859 0198990804521 0198990804620 0198990804538 0198990804804 0198990804392 4582712611263 0198990804545 0198990804552 0198990804897 0198990804507 0198990804873 0198990804484 0198990804651 0198990804828 0198990804606 0198990804446 0198990804842 0198990804682 0198990804637 0198990804866 0198990804569 0198990804903 4582712620333 0198990804583 0198990804415 0198990804590 0198990804743 0198990804880 0198990804613 0198990804736 0198990804781 0198990804408 0198990804644 0198990804491 0198990804750 0198990804477 0198990804675 0198990804811 0198990804439more
Offer details
Reasons To Buy
HP Recommends Windows 11 Pro
Summarize and rewrite content, get relevant recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[8]
Commanding AMD processor
Develop innovative ideas with the lightning-fast AMD Ryzen™ processor with an up to 50 TOPS NPU.[2,3]
Long battery life
Get more done in between charges with battery life that is efficiently managed by next-gen AI.[3]
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.[5]
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[4]
Commanding AMD processor
Take on your work with the latest efficient and reliable AMD processor that provides a highly responsive experience with connected modern standby.[2]
Fast and efficient wireless LAN
The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit data rate Wi-Fi 7.[6]
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[7]
Protect identities with HP Multi-Factor Authenticate Gen3
Keep your network and VPN safe from unauthorized access by requiring up to three factors of authentication for log-in—including fingerprint sensor and IR camera facial recognition—with policies hardened at the silicon level.
Collaboration through the NPU
Look your best on video calls and save some power too. Manage your video controls for internal and external cameras with Poly Camera Pro. Now Auto Framing, Spotlight, Background Blur, and virtual backgrounds save power running on the NPU.[9]
Description
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Glacier silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Original brand name | HP |
| Country of origin | China, Mexico |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 13.3" (33.8 cm) |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 13.3" |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Processor | |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor model | 340 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Copilot+ PC | Yes |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 7500 MHz |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 840M |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 2 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Microphone in | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Copilot+ PC | Yes |
| Technical details | |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198990804378 |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198990804378 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 62 Wh |
| Power | |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Fingerprint reader | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 11.9" (301.8 mm) |
| Depth | 8.46" (214.9 mm) |
| Height (front) | 0.461" (1.17 cm) |
| Height (rear) | 0.61" (1.55 cm) |
| Features | |
| Country of origin | China, Mexico |
| Supplier features | |
| Country of origin | China, Mexico |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 13.3" (33.8 cm) |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Country of origin | China, Mexico |
| Manufacturer warranty | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. HP Worldwide Limited Warranty for the battery is aligned with the warranty period of the HP Hardware Product. Refer to http://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |