HP EliteBook 8 G1a 14 inch Notebook PC AMD Ryzen™ 7 PRO 250 Laptop 14" WUXGA 32 GB DDR5-SDRAM Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro AI PC Silver
- Brand: HP
- Category:
- SKU: BA4X0AW#ABA
- EAN: 0198990811673 0198990811697 01 ...0811697 0198990811949 0198990812120 0198990812038 0198990811819 0198990812151 0198990811734 0198990811741 0198990811758 0198990811963 0198990812083 0198990811932 0198990811796 0198990812106 0198990811789 0198990812175 0198990811925 0198990811901 0198990811871 0198990811895 0198990811840 0198990812021 0198990811888 0198990811765 0198990812076 0198990811987 4582712620470 0198990812014 0198990811710 0198990811857 0198990811772 0198990811970 0198990812168 0198990812113 0198990811680 0198990811833 0198990811802 0198990811994 0198990812144 0198990811727 0198990812052 0198990811864 0198990812137 0198990811956 0198990811918 0198990811826 0198990812069 0198990812090 4582712611409 0198990812045 0198990812007 0198990811703more
Offer details
Reasons To Buy
HP Recommends Windows 11 Pro
Summarize and rewrite content, get relevant recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[8]
Commanding AMD processor
Develop innovative ideas with the lightning-fast AMD Ryzen™ processor with an up to 16TOPS NPU.[2,3]
Long battery life
Get more done in between charges with battery life that is efficiently managed by next-gen AI.[3]
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.[5]
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[4]
Commanding AMD processor
Take on your work with the latest efficient and reliable AMD processor that provides a highly responsive experience with connected modern standby.[2]
Fast and efficient wireless LAN
The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit data rate Wi-Fi 7.[6]
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[7]
Protect identities with HP Multi-Factor Authenticate Gen3
Keep your network and VPN safe from unauthorized access by requiring up to three factors of authentication for log-in—including fingerprint sensor and IR camera facial recognition—with policies hardened at the silicon level.
Collaboration through the NPU
Look your best on video calls and save some power too. Manage your video controls for internal and external cameras with Poly Camera Pro. Now Auto Framing, Spotlight, Background Blur, and virtual backgrounds save power running on the NPU.[9]
Description
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Glacier silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Country of origin | China, Mexico |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 14" |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Processor | |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor model | 250 |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 PRO |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU performance up to | 16 TOPs |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Non-ECC | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 780M |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 2 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Microphone in | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198990811673 |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198990811673 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 62 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Fingerprint reader | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.4" (315.6 mm) |
| Depth | 8.74" (222 mm) |
| Height (front) | 0.461" (1.17 cm) |
| Height (rear) | 0.61" (1.55 cm) |
| Features | |
| Country of origin | China, Mexico |
| Supplier features | |
| Country of origin | China, Mexico |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Country of origin | China, Mexico |
| Manufacturer warranty | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. HP Worldwide Limited Warranty for the battery is aligned with the warranty period of the HP Hardware Product. Refer to http://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |