HP EliteBook 8 G1i 14 AI PC Wolf Pro Security Edition Intel Core Ultra 7 255U Laptop 14" WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Silver
Offer details
Reasons To Buy
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[5]
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.[6]
Fast and efficient wireless LAN
The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit data rate Wi-Fi 7.[8]
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[9]
Protect identities with HP Multi-Factor Authenticate Gen3
Keep your network and VPN safe from unauthorized access by requiring up to three factors of authentication for log-in—including fingerprint sensor and IR camera facial recognition—with policies hardened at the silicon level.
Collaboration through the NPU
Look your best on video calls and save some power too. Manage your video controls for internal and external cameras with Poly Camera Pro. Now Auto Framing, Spotlight, Background Blur, and virtual backgrounds save power running on the NPU.[10]
HP Recommends Windows 11 Pro
Summarize and rewrite content, get relevant recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[1,7]
Long battery life
Get more done in between charges with battery life that is enhanced by AI.[3]
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.[4]
Powerful Intel® processor
Help speed up demanding business applications with the latest generation Intel® Core™ processor.[2]
Intel® powers PCs enhanced by AI
Free up time to focus on what matters with the latest Intel® Core™ Ultra processor with an 11 TOPS NPU.[2,3]
Description
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Glacier silver aluminium |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Country of origin | China, Thailand, Mexico |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Introduction year | 2025 |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 14" |
| Anti-glare screen | Yes |
| sRGB coverage (typical) | 62.5% |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 62.5% |
| Processor | |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | 255U |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 14 |
| Processor socket | BGA 2049 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 57 W |
| Efficient-core base frequency | 1.7 GHz |
| Performance-core base frequency | 2 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.2 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.4 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
| Total processor performance up to | 24 TOPs |
| NPU performance up to | 12 TOPs |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 3 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Premium |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainable technologies and materials | At least 80% recycled metal; Product Carbon Footprint; HP paper-based packaging is from recycled or certified sources; At least 50% post-consumer recycled plastic; Low halogen; Bulk packaging available |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO, TCO10 |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199485374918. 199485374901 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABA) 199485374918; (ABL) 199485374901 |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Brand-specific features | |
| HP Sure View | Yes |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP front camera | HP Webcam 5MP |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199485374918. 199485374901 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABA) 199485374918; (ABL) 199485374901 |
| HP special features | |
| HP Sure View | Yes |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP front camera | HP Webcam 5MP |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 62 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Fingerprint reader | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | At least 80% recycled metal; Product Carbon Footprint; HP paper-based packaging is from recycled or certified sources; At least 50% post-consumer recycled plastic; Low halogen; Bulk packaging available |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO, TCO10 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.4" (315.6 mm) |
| Depth | 8.74" (222 mm) |
| Height (front) | 0.461" (1.17 cm) |
| Height (rear) | 0.488" (1.24 cm) |
| Weight | 3.06 lbs (1.39 kg) |
| Packaging data | |
| AC adapter included | No |
| Features | |
| Country of origin | China, Thailand, Mexico |
| Supplier features | |
| Country of origin | China, Thailand, Mexico |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| AC adapter included | No |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Memory module type | SODIMM |
| Anti-glare screen | Yes |
| Country of origin | China, Thailand, Mexico |
| Manufacturer warranty | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. HP Worldwide Limited Warranty for the battery is aligned with the warranty period of the HP Hardware Product. Refer to http://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |