HP EliteDesk 8 Mini G1a Next Gen AI Wolf Pro Security Edition AMD Ryzen AI 7 PRO 350 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro Mini PC Black
- Brand: HP
- Category:
- SKU: C3XG3UT#ABA
- EAN: 0199485629384 0199485629377
Offer details
Reasons To Buy
Simple PC management
Spend less time and get right to the updates you need with HP Support Assistant.[7]
HP Sure Sense
Malware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection.[12]
Easy to deploy
The compact 1L chassis provides flexible deployment options.
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.[10]
Powered to thrive
Enjoy the next-gen AI performance provided by an AMD Ryzen™ processor[2] with an up to 50 TOPS NPU.[3]
HP Recommends Windows 11 Pro
Summarize and rewrite content, get relevant recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[1,9]
Speed up the basics of IT management
Help reduce downtime and total cost of ownership of your HP PCs with the HP Manageability Integration Kit. This solution helps expedite image creation and simplify routine management of hardware, BIOS, security, and software updates.[13]
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[8]
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.[6]
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[5]
Description
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen AI 300 Series |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor model | 350 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | AMD Ryzen AI 7 PRO |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 66 TOPs |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 860M |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Performance | |
| Market positioning | Premium |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Product type | Mini PC |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 2.1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 1 |
| Power | |
| Power supply | 90 W |
| Technical details | |
| Product type | Mini PC |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Sustainable technologies and materials | Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and I/O strip; 55% post-consumer recycled plastic; 100% recycled rare earth elements in speaker; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199485629384 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Introduction year | 2025 |
| Software | |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Display | |
| Display included | No |
| Brand-specific features | |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199485629384 |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 18.9" (481 mm) |
| Package depth | 4.13" (105 mm) |
| Package height | 9.45" (240 mm) |
| Width | 6.97" (177 mm) |
| Depth | 7.13" (181 mm) |
| Height | 1.35" (34.2 mm) |
| Weight | 3.13 lbs (1.42 kg) |
| Packaging data | |
| Package width | 18.9" (481 mm) |
| Package depth | 4.13" (105 mm) |
| Package height | 9.45" (240 mm) |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Display included | No |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and I/O strip; 55% post-consumer recycled plastic; 100% recycled rare earth elements in speaker; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | AMD |