HP Poly Blackwire 3210 Monaural USB-C Black Headset +USB-C/A Adapter (Bulk)
- Brand: HP Poly
- Category:
- SKU: 8X2J8A6
- EAN: 0197498433110
Offer details
Trade Prices
Related Products
Reasons To Buy
Poly signature audio quality
Experience the high-quality audio you expect from Poly with a headset that offers PC wideband, a noise-canceling mic, and hi-fi stereo sound options. Dynamic EQ optimizes call quality and automatically adjusts the settings for listening to multimedia.
Advanced connectivity
Ideal for managing calls on your PC, mobile phone, or tablet combined with the comfort and durability of a corded headset for greater flexibility.
Long-lasting comfort and portability
Relax while you talk knowing your headset is secure- lightweight metal headband offers durability plus a custom fit. Leatherette ear cushions fold flat for easy portability.
Description
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Business/Everyday |
| Country of origin | China, Mexico |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 118 dB |
| Operating keys | Volume +, Volume - |
| Colour name | Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| Headphones | |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 90 dB |
| Driver unit | 1.1" (2.8 cm) |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.42 oz (97 g) |
| Width | 6.1" (155 mm) |
| Height | 7.01" (178 mm) |
| Depth | 1.26" (32 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 7.28" (185 mm) |
| Package height | 8.15" (207 mm) |
| Package depth | 2.2" (56 mm) |
| Package weight | 10.6 oz (300 g) |
| Packaging content | |
| Box contents | Headset; USB Type-C to USB Type-A adapter |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 787.1 lbs (357 kg) |
| Master (outer) cases per pallet | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Technical details | |
| Box contents | Headset; USB Type-C to USB Type-A adapter |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Pallet weight (imperial) | 787.05 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 48 x 51.92" |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 51.9" (1016 x 1219 x 1319 mm) |
| Other features | |
| Compatibility | Compatible with PCs via USB Type-C cable or USB Type-C/A adapter |
| Bundled software | Poly Lens |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Android™; iOS |
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 118 dB |
| Colour name | Black |
| UNSPSC-code | 43191638 |