HP Poly Blackwire 3320 Microsoft Teams Certified Headset +USB-C/A Adapter TAA
- Brand: HP
- Category:
- SKU: 8M3V1AA#ABA
- EAN:
Offer details
Related Products
Reasons To Buy
Connect quickly and easily
The Blackwire 3300 Series is completely plug-n-play with USB devices, so users can take calls in the office or on the go. Its robust design delivers reliability you can count on. This is the hassle-free headset you've been looking for.
Look good, feel good, sound amazing
You wear a headset all day long — better pick one that looks, feels, and sounds great. Boost your on-the-call confidence with professional-quality audio and a customized fit with a headset that can connect to your devices quickly and easily and is ready to go with you wherever you go.
Description
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | Mexico |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Control type | Buttons |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 24 dB |
| Operating keys | Answer/end call, Volume +, Volume - |
| Colour name | Black |
| Hearing protection technologies | SoundGuard DIGITAL |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C / USB Type-A |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | -3.5 dB |
| Driver unit | 1.26" (3.2 cm) |
| Number of drivers | 2 |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | 11 dB |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Battery | |
| Talk time | 13 h |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 6.54" (166 mm) |
| Height | 7.83" (199 mm) |
| Depth | 1.56" (39.5 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 7.48" (190 mm) |
| Package height | 2.16" (54.9 mm) |
| Package depth | 8.26" (209.8 mm) |
| Package weight | 10.6 oz (300 g) |
| Packaging content | |
| Box contents | User guide; Poly Blackwire 3320; USB Type-C to USB Type-A adapter |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 787.1 lbs (357 kg) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Technical details | |
| Box contents | User guide; Poly Blackwire 3320; USB Type-C to USB Type-A adapter |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Pallet weight (imperial) | 787.05 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 48 x 58.66" |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 58.7" (1016 x 1219 x 1490 mm) |
| Certificates | |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Other features | |
| Compatibility | Compatible with PCs via USB/USB Type-C, connects to mobile devices and tablets via 3.5 mm (BW3315/BW3325) and devices that support USB Type-C |
| Bundled software | Poly Lens |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Android™; iOS |
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 24 dB |
| Colour name | Black |
| UNSPSC-code | 43191638 |