HP Poly Blackwire 5210 Headset +Inline Cable +USB-C/A Adapter TAA
- Brand: HP
- Category:
- SKU: 8M3W7AA#ABA
- EAN: 5715063302019
Offer details
Related Products
Reasons To Buy
Get great sound
When you can hear and be heard clearly, you get more work done. Tune out the inevitable workplace distractions with a headset full of features – soft, conforming ear cushions that provide passive noise canceling and a precisely tuned microphone masks nearby conversations.
Enjoy long lasting comfort
Your ears will thank you, especially after long conference calls. This headset is built to stay comfortable. Adjust it to fit the way you work. Need to move locations? The headset folds up for easy portability in the carrying case.
Description
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | Mexico |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Control type | Buttons |
| Operating keys | Answer/end call, Volume +, Volume -, Mute |
| Colour name | Black |
| Hearing protection technologies | SoundGuard DIGITAL |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C / USB Type-A |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 6 dB |
| Driver unit | 1.1" (2.8 cm) |
| Number of drivers | 1 |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | 10 dB |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Packaging data | |
| Package weight | 10.6 oz (300 g) |
| Packaging content | |
| Box contents | Quick start guide; Warranty card; Carrying case; Headset; USB Type-C to USB Type-A adapter |
| Warranty card | Yes |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 787.1 lbs (357 kg) |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Technical details | |
| Box contents | Quick start guide; Warranty card; Carrying case; Headset; USB Type-C to USB Type-A adapter |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Pallet weight (imperial) | 787.05 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 48 x 58.66" |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 58.7" (1016 x 1219 x 1490 mm) |
| Other features | |
| Compatibility | Compatible with PCs via USB Type-C cable or USB Type-C/A adapter and tablets via 3.5 mm audio port |
| Bundled software | Poly Lens |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Android™; iOS |
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| Colour name | Black |
| UNSPSC-code | 43191638 |
| Warranty card | Yes |