HP Poly Savi 7220 Office Binaural DECT 1920-1930 MHz Headset
- Brand: HP Poly
- Category:
- SKU: 7W6D5AA#ABA
- EAN: 0197497169133 0197192936085 01 ...2936085 0197497169140 0197192599587more
Offer details
Related Products
Reasons To Buy
Hands-free productivity
Everyone in the office could use more flexibility. They can roam confidently 400 ft / 120 m from the headset base with up to 12 hours of talk time. And collaboration is simple, since teams can conference up to four headsets on a single base.
Easy integration
Savi 7200 wireless headsets offer instant integration with over 800 analog and IP desk phones from industry leading makers – including a wide range of phones that Poly offers.
DECT™ Adaptive Power
Optimize range, save power, and maximize office space with the DECT™ adaptive power system. It automatically adjusts wireless signal strength based on distance from the headset base.
Description
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | Mexico |
| DECT connectable | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Control type | Buttons |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Volume +, Volume - |
| Colour name | Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Wireless range | 4724.4" (120 m) |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 300 - 3300 Hz |
| Driver unit | 0.559" (1.42 cm) |
| Number of drivers | 2 |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Battery | |
| Battery recharge time | 3 h |
| Talk time | 12 h |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4.87 oz (138 g) |
| Width | 6.1" (155 mm) |
| Height | 2.64" (67 mm) |
| Depth | 6.54" (166 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 7.28" (185 mm) |
| Package height | 4.53" (115 mm) |
| Package depth | 8.27" (210 mm) |
| Package weight | 10.6 oz (300 g) |
| Packaging content | |
| Box contents | Wireless headset; Office base; AC power adapter; AC interchangeable plugs; Telephone cable; Safety guide; Warranty card; Quick start guide |
| Warranty card | Yes |
| Charging stand | Yes |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 613.8 lbs (278.4 kg) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Technical details | |
| Box contents | Wireless headset; Office base; AC power adapter; AC interchangeable plugs; Telephone cable; Safety guide; Warranty card; Quick start guide |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 58.7" (1016 x 1219 x 1490 mm) |
| Other features | |
| DECT connectable | Yes |
| Compatibility | Compatible with desk phones via RJ-11 cable or DECT™ |
| Bundled software | Poly Lens; Poly Lens app (desktop) |
| Colour name | Black |
| UNSPSC-code | 52161514 |
| Warranty card | Yes |