HP Poly Savi 7310 Office DECT 1920-1930 MHz Headset TAA
- Brand: HP Poly
- Category:
- SKU: 7E2L2AA#ABA
- EAN: 0197192156391
Offer details
Related Products
Reasons To Buy
Interference-free audio
With 2x better density than other DECT™ headsets, more people in shared spaces benefit from wireless headsets with clear, interference-free audio. IT can deploy more Savi 7300 Office Series compared to other DECT™ headsets without concern.
Keep conversations private
Make sure nearby conversations are not overheard. The noise-canceling microphone enhanced with Poly Acoustic Fence technology, that meets the Microsoft Teams Open Office specification, private conversations stay private.
DECT™ security
Savi 7300 headsets don’t just meet security expectations, they exceed them with secure pairing, 128-bit authentication, and military-grade features, such as 256-bit AES encryption. Conversations stay private and secure.
Description
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| DECT connectable | Yes |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Control type | Buttons |
| Operating keys | Answer/end call, Volume +, Volume -, Mute |
| On/off switch | Yes |
| Hearing protection technologies | SoundGuard DIGITAL |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Wireless range | 7086.6" (180 m) |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Driver unit | 0.559" (1.42 cm) |
| Number of drivers | 1 |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Battery | |
| Battery recharge time | 2 h |
| Talk time | 13 h |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Standby time | 52 h |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4.23 oz (120 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 7.28" (185 mm) |
| Package height | 4.53" (115 mm) |
| Package depth | 8.27" (210 mm) |
| Package weight | 23.6 oz (670.1 g) |
| Packaging content | |
| Box contents | Quick start guide; Wireless headset; Office base; Telephone cable; Micro USB to Type-A cable; Micro USB to Type-C cable; USB Type-C to USB Type-A cable |
| Technical details | |
| Box contents | Quick start guide; Wireless headset; Office base; Telephone cable; Micro USB to Type-A cable; Micro USB to Type-C cable; USB Type-C to USB Type-A cable |
| Other features | |
| DECT connectable | Yes |
| Compatibility | Compatible with desk phones via USB Type-A cable, RJ-11 cable or DECT™ |
| Bundled software | Poly Lens |
| On/off switch | Yes |