HP Poly Savi 7320 UC Stereo DECT 1920-1930 MHz Headset
- Brand: HP Poly
- Category:
- SKU: 8L549AA#ABA
- EAN: 0017229179264
Offer details
Related Products
Reasons To Buy
Interference-free audio
With 2x better density than other DECT™ headsets, more people in shared spaces benefit from wireless headsets with clear, interference-free audio. IT can deploy more Savi 7300 Office Series compared to other DECT™ headsets without concern.
Work where you want
With a discreet, easy-to-use DECT wireless adapter, the Savi 7300 UC series is ready to work where you do. Simply plug the adapter into your PC and you are ready to collaborate — in the office, remote, or on the go.
DECT™ security
Savi 7300 headsets don’t just meet security expectations, they exceed them with secure pairing, 128-bit authentication, and military-grade features, such as 256-bit AES encryption. Conversations stay private and secure.
Description
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | Mexico |
| DECT connectable | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Control type | Buttons |
| Operating keys | Answer/end call, Volume +, Volume -, Mute |
| On/off switch | Yes |
| Colour name | Black |
| Hearing protection technologies | SoundGuard DIGITAL |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C / USB Type-A |
| Wireless range | 5393.7" (137 m) |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Driver unit | 0.559" (1.42 cm) |
| Number of drivers | 2 |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Battery | |
| Battery recharge time | 2 h |
| Talk time | 13 h |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Standby time | 52 h |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 5.64 oz (160 g) |
| Packaging data | |
| Package width | 7.28" (185 mm) |
| Package height | 4.53" (115 mm) |
| Package depth | 8.27" (210 mm) |
| Package weight | 10.6 oz (300 g) |
| Packaging content | |
| Box contents | Quick start guide; Charging stand; Wireless headset; USB Type-A charging cable; Travel case; USB Type-A to USB Type-C adapter; D400 USB Type-A DECT™ adapter |
| Charging stand | Yes |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 787.1 lbs (357 kg) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Technical details | |
| Box contents | Quick start guide; Charging stand; Wireless headset; USB Type-A charging cable; Travel case; USB Type-A to USB Type-C adapter; D400 USB Type-A DECT™ adapter |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Pallet weight (imperial) | 787.05 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 48 x 58.66" |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 58.7" (1016 x 1219 x 1490 mm) |
| Certificates | |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Other features | |
| DECT connectable | Yes |
| Compatibility | Compatible with PCs via DECT™, USB Type-A D400 adapter or USB Type-A/C adapter |
| Bundled software | Poly Lens |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS |
| On/off switch | Yes |
| Colour name | Black |
| UNSPSC-code | 43191638 |