HP Poly Savi 8245 DECT 1920-1930 MHz Headset +USB-A to USB-C Cable +D400 TAA
- Brand: HP Poly
- Category:
- SKU: 7W6B6AA#ABA
- EAN: 0197497169041 0197192599945 01 ...2599945 0197497169058 0197192599983 0197192935811more
Offer details
Related Products
Reasons To Buy
Wireless freedom
Stay productive while still enjoying the freedom to move around. Long-range interference-free wireless DECT™ technology makes sure your calls are clear, even up to 137 m/450 ft.[1] away from your desk.
Keep conversations clear
These light headsets tune out nearby noise and keep every conversation secure, private, and clear with close conversation limiting noise cancellation. Whether in the office or at home, the Savi 8200 UC Series keeps you sounding your best all day.
Description
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | Mexico |
| DECT connectable | Yes |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band, Ear-hook, In-ear |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Control type | Buttons |
| Operating keys | Answer/end call, Volume +, Volume - |
| On/off switch | Yes |
| Colour name | Black |
| Hearing protection technologies | SoundGuard DIGITAL |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C / USB Type-A |
| Wireless range | 7086.6" (180 m) |
| Headphones | |
| Ear coupling | Intraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 30 Ω |
| Driver unit | 1.26" (3.2 cm) |
| Number of drivers | 1 |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | 112 dB |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Battery | |
| Battery recharge time | 3 h |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.741 oz (21 g) |
| Packaging data | |
| Package weight | 10.6 oz (300 g) |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Box contents | Wireless headset; USB Type-A cable; USB Type-C️ cable; Headset; Office base; AC power adapter; Telephone cable; Headband; Neckband; Kit with ear loops and earbuds; Charging cradle |
| Charging stand | Yes |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 418.4 lbs (189.8 kg) |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Technical details | |
| Box contents | Wireless headset; USB Type-A cable; USB Type-C️ cable; Headset; Office base; AC power adapter; Telephone cable; Headband; Neckband; Kit with ear loops and earbuds; Charging cradle |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 58.7" (1016 x 1219 x 1490 mm) |
| Other features | |
| DECT connectable | Yes |
| Compatibility | Compatible with PCs via DECT™, USB Type-A D400 adapter or USB Type-A/C adapter |
| Bundled software | Poly Lens |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Android™; iOS |
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| On/off switch | Yes |
| Colour name | Black |
| UNSPSC-code | 52161514 |