HP Poly Savi 8245 Office DECT 1920-1930 MHz USB-A Headset TAA
- Brand: HP Poly
- Category:
- SKU: 7W6D1AA#ABA
- EAN: 0197497168761 0197497168778 01 ...7168778 0197192936030 0196337151444 0197192599891more
Offer details
Related Products
Reasons To Buy
Freedom to roam
Being able to talk for a long time on a single charge means work gets done. And with the freedom to roam up to 590 ft/180 m means you can keep the calls going, even away from the desk [1].
Multi-device connectivity
Today’s enterprise and contact center professionals work on a range of devices. Savi 8200 Office Series headset systems have 3-way connectivity – computer, desk phone and mobile phone – for convenient conferencing on up to two devices at once.
Description
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | Mexico |
| DECT connectable | Yes |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band, Ear-hook, In-ear |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Control type | Buttons |
| Operating keys | Volume +, Volume -, Answer/end call, Mute, ANC control |
| On/off switch | Yes |
| Colour name | Black |
| Hearing protection technologies | SoundGuard DIGITAL |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 7086.6" (180 m) |
| Headphones | |
| Ear coupling | Intraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Driver unit | 1.26" (3.2 cm) |
| Noise canceling type | Active |
| Number of drivers | 1 |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | 112 dB |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Battery | |
| Battery recharge time | 3 h |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.741 oz (21 g) |
| Packaging data | |
| Package weight | 10.6 oz (300 g) |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C, USB Type-A |
| AC adapter included | Yes |
| Box contents | Wireless headset; USB Type-A cable; USB Type-C️ cable; Office base; AC power adapter; Telephone cable; Headband; Neckband; Kit with ear loops and earbuds; Charging cradle |
| Charging stand | Yes |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 563.5 lbs (255.6 kg) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Technical details | |
| Box contents | Wireless headset; USB Type-A cable; USB Type-C️ cable; Office base; AC power adapter; Telephone cable; Headband; Neckband; Kit with ear loops and earbuds; Charging cradle |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 53" (1016 x 1219 x 1345 mm) |
| Other features | |
| DECT connectable | Yes |
| Compatibility | Compatible with PCs, desk phones and smartphones via DECT™, Bluetooth️, USB Type-A or RJ-11 cable |
| Bundled software | Poly Lens |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Android™; iOS |
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| On/off switch | Yes |
| Colour name | Black |
| UNSPSC-code | 52161514 |