HP Poly Savi 8410 Office Monaural Microsoft Teams Certified DECT 1920-1930 MHz Headset
- Brand: HP Poly
- Category:
- SKU: 8L7E9AA#ABA
- EAN: 0197497836677 0017229181922
Offer details
Related Products
Reasons To Buy
Be heard clearly
With the Poly Savi 8400 Office series headset system, you can stay focused on your tasks while enjoying crystal-clear conversations thanks to a noise-canceling microphone with close conversation limiting.
Untether from your desk
Enjoy the convenience of hands-free calling and a longer roaming range with the Poly Savi 8400 office series. With up to 13 hours of talk time and the ability to roam up to 590 ft / 180 m means you can keep the calls going, even away from the desk [2].
Multi-device connectivity
Designed for the modern office with 3-way connectivity, the Poly Savi 8400 office series is the perfect solution for business calls allowing you to stay connected in the office. You can even conference four headsets together with the base for increased productivity.
Description
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | Mexico |
| DECT connectable | Yes |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Control type | Buttons |
| Operating keys | Answer/end call, Volume +, Volume -, Mute |
| On/off switch | Yes |
| Colour name | Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C / USB Type-A |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 7086.6" (180 m) |
| Bluetooth profiles | A2DP, HSP, HFP |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 118 dB |
| Driver unit | 1.26" (3.2 cm) |
| Number of drivers | 1 |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Battery | |
| Battery recharge time | 3 h |
| Talk time | 13 h |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Standby time | 50 h |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | iOS, Android |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4.06 oz (115 g) |
| Packaging data | |
| Package weight | 10.6 oz (300 g) |
| Packaging content | |
| Box contents | Wireless headset; USB Type-A cable; USB Type-C cable; Office base; AC power adapter; Charging cradle; Telephone interface cable (TIC) |
| Charging stand | Yes |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 787.1 lbs (357 kg) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Technical details | |
| Box contents | Wireless headset; USB Type-A cable; USB Type-C cable; Office base; AC power adapter; Charging cradle; Telephone interface cable (TIC) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Pallet weight (imperial) | 787.05 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 48 x 58.66" |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 58.7" (1016 x 1219 x 1490 mm) |
| Certificates | |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Other features | |
| DECT connectable | Yes |
| Compatibility | Compatible with PCs via DECT™, USB Type-A, USB Type-C or RJ-11 cable |
| Bundled software | Poly Lens |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Android™; iOS |
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| On/off switch | Yes |
| Colour name | Black |
| UNSPSC-code | 43191638 |