HP Poly Voyager 4320 USB-C Headset +BT700 dongle TAA
- Brand: HP Poly
- Category:
- SKU: 7E2M2AA#ABA
- EAN: 0197192156490
Offer details
Related Products
Reasons To Buy
Freedom to work
Move freely between all your workspaces with this portable headset. Roam with ease with up to 50 m / 164 ft of wireless range. Reduce background noise and control your conversations with Acoustic Fence technology.
Round-the-clock efficiency
Boost your productivity with continuous comfort, up to 24 hours of talk time, and connectivity to multiple devices. Extend your talk time by using the desktop charge stand or by using the headset in the corded USB mode.[1,2]
Description
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Control type | Buttons |
| Operating keys | Answer/end call, Volume +, Volume -, Mute |
| Colour name | Black |
| Hearing protection technologies | SoundGuard DIGITAL |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 1968.5" (50 m) |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Driver unit | 1.26" (3.2 cm) |
| Number of drivers | 2 |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 6800 Hz |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Battery | |
| Battery recharge time | 1.6 h |
| Talk time | 24 h |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Standby time | 1200 h |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 5.71 oz (162 g) |
| Width | 6.1" (155 mm) |
| Height | 6.54" (166 mm) |
| Depth | 2.64" (67 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 8.27" (210 mm) |
| Package height | 2.17" (55 mm) |
| Package depth | 7.4" (188 mm) |
| Package weight | 11.5 oz (324.7 g) |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Box contents | USB Type-C️ charging cable; Quick start guide; Travel pouch; Wireless headset; BT700 Bluetooth Type-C adapter |
| Technical details | |
| Box contents | USB Type-C️ charging cable; Quick start guide; Travel pouch; Wireless headset; BT700 Bluetooth Type-C adapter |
| Other features | |
| Compatibility | Compatible with PCs and smartphones via Bluetooth or USB Type-C BT700 adapter |
| Bundled software | Poly Lens |
| Colour name | Black |