HP Poly Voyager 5200-M Office Headset +USB-A to Micro USB Cable TAA
- Brand: HP Poly
- Category:
- SKU: 214004-01
- EAN: 0017229167629 0197497169102 01 ...7169102 0197497194302 0197192936061more
Offer details
Related Products
Reasons To Buy
Distraction-free calling
Sound professional in any environment when connected to a desk phone, PC or mobile. Six layers of WindSmart technology and four omni-directional mics reduce distracting background noise, so nothing gets in the way of a clear connection.
Make it your own
Customize your personal Poly devices with the powerful desktop or web-based Poly Lens app. Set audio settings for each device based on your workstyle.
Connections made easy
Simplify your workspace with the Voyager 5200 Office base. Designed for those who need seamless connectivity for desk phones and PCs. And conversations keep flowing as you can easily transition to your mobile device via Bluetooth®.
Description
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | Mexico |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Ear-hook |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Control type | Buttons |
| Operating keys | Volume +, Volume -, Mute, Play/Pause, Track <, Track >, Answer/end call |
| Colour name | Black |
| Works with Apple Siri | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 2952.8" (75 m) |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, SSP2, HFP, HSP, PBAP |
| Headphones | |
| Ear coupling | Intraaural |
| Headphone frequency | 100 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Driver unit | 0.535" (1.36 cm) |
| Number of drivers | 1 |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 6800 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Battery | |
| Battery recharge time | 1.6 h |
| Talk time | 7 h |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Standby time | 216 h |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.705 oz (20 g) |
| Width | 3.58" (91 mm) |
| Height | 0.591" (15 mm) |
| Depth | 2.09" (53 mm) |
| Packaging data | |
| Package weight | 10.6 oz (300 g) |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Box contents | Wireless headset; S/M/L eartips; USB Type-A cable; Office base; Quick start guide; Warranty card |
| Warranty card | Yes |
| Charging stand | Yes |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 435.9 lbs (197.7 kg) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Technical details | |
| Box contents | Wireless headset; S/M/L eartips; USB Type-A cable; Office base; Quick start guide; Warranty card |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Pallet weight (imperial) | 435.78 lbs |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 40 x 48 x 58.66" |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 40 x 48 x 58.7" (1016 x 1219 x 1490 mm) |
| Certificates | |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Other features | |
| Compatibility | Compatible with PCs, desk phones and smartphones via Bluetooth, USB Type-A or RJ-11 cable |
| Quick start guide | Yes |
| Bundled software | Poly Lens |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Android™; iOS |
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| Colour name | Black |
| UNSPSC-code | 52161514 |
| Warranty card | Yes |