HPE V 1410-8G Unmanaged Gigabit Ethernet (10/100/1000) Gray
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: J9559-61001
- EAN:
Offer details
Related Products
Description
Quality of Service (QoS)
• IEEE 802.1p prioritization: delivers data to devices based on the priority and type of traffic
Connectivity
• Auto-MDIX: automatically adjusts for straight-through or crossover cables on all 10/100 and 10/100/1000 ports
Performance
• Energy-efficient Ethernet support (J9662A and J9663A only): supports new IEEE 802.3az standard; allows lower power consumption when operated with IEEE-compliant client devices in 100 Mb/s mode only
Ease of use
• Unmanaged: provides plug-and-play simplicity
Flexibility
• Fanless design: enables quiet operation for deployment in open spaces (selected models)
Warranty and support
• Lifetime warranty: for as long as you own the product with advance replacement and next-business-day delivery (available in most countries)†
Specifications
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Network | |
| Auto-sensing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Full duplex | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| Data transmission | |
| Throughput | 11.9 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 3.6 µs |
| Latency (1 Gbps) | 1.2 µs |
| Packet buffer memory | 0.192 MB |
| MAC address table | 4096 entries |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Design | |
| Product colour | Gray |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 12 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Heat dissipation | 41 BTU/h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 6.14" (156 mm) |
| Depth | 3.8" (96.5 mm) |
| Height | 0.965" (24.5 mm) |
| Weight | 12 oz (340 g) |
| Performance | |
| Packet buffer memory | 0.192 MB |
| Technical details | |
| Product colour | Gray |
| Memory | |
| Packet buffer memory | 0.192 MB |