| Management features |
|---|
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| MIB support | MIB II, RMONv2, SNMP, SNMP-MPD, SMON, MAU |
| Switch layer | L2 |
| Ports & interfaces |
|---|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Combo SFP ports quantity | 2 |
| SFP/SFP+ slots quantity | 2 |
| Console port | RJ-45 |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T, 1000BASE-TX, 100BASE-T, 100BASE-TX, 10BASE-T |
| Network |
|---|
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T, 1000BASE-TX, 100BASE-T, 100BASE-TX, 10BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1ab, IEEE 802.1D, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| IGMP snooping | Yes |
| Data transmission |
|---|
| Throughput | 6.6 Mpps |
| Packet buffer memory | 0.375 MB |
| Supported data transfer rates | 10/100 Mbit/s |
| Switching capacity | 8.8 Gbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Security |
|---|
| SSH/SSL support | Yes |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, SSL/TLS |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Multicast features |
|---|
| Multicast support | Yes |
| Protocols |
|---|
| Management protocols | LLDP, STP, RMON, SNMP |
| Supported network protocols | LACP, RSTP |
| Design |
|---|
| Safety | UL, IEC, EN, CAN/CSA |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Gray |
| Stackable | No |
| Rack mounting | Yes |
| Certification | FCC, VCCI, EN, CISPR 22, ICES |
| Performance |
|---|
| Processor frequency | 150 MHz |
| Memory type | SDRAM |
| Internal memory | 8 MB |
| Flash memory | 4 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | Marvell 88E6218 |
| Packet buffer memory | 0.375 MB |
| Stackable | No |
| Power |
|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) |
|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Other features |
|---|
| Latency | 5 µs |
| Connectivity technology | Wired |
| Networking features | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 32 - 113 °F |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Virtual LAN features |
|---|
| VLAN support | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 17.4" (442 mm) |
| Depth | 9.4" (238.8 mm) |
| Height | 1.7" (43.2 mm) |
| Weight | 6.79 lbs (3.08 kg) |
| Packaging content |
|---|
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Technical details |
|---|
| Form factor | 1U |
| Product colour | Gray |
| Stackable | No |
| Processor frequency | 150 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Certificates |
|---|
| Safety | UL, IEC, EN, CAN/CSA |
| Certification | FCC, VCCI, EN, CISPR 22, ICES |
| Memory |
|---|
| Packet buffer memory | 0.375 MB |
| Memory type | SDRAM |
| Internal memory | 8 MB |
| Flash memory | 4 MB |
| Packaging data |
|---|
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |