HyperX Alloy Core RGB - Gaming Keyboard (US Layout)
- Brand: HP
- Category:
- SKU: 4P4F5AA#ABA
- EAN: 0196188042533 0196188042649 01 ...8042649 0196188042601 0196188042540 0196188042588 0196188042694 0196188042670 0196188042656 0196188042717 0196188042618 0196188042502more
Offer details
Related Products
Reasons To Buy
Signature light bar with smooth, stylish RGB effects
Stunning radiance paired with six effect presets; Color Cycle, Spectrum Wave, Breathing, Solid, 5 Zones, and Aurora.
Quiet, responsive keys with anti-ghosting functionality
Comfortable, quiet keys with a tactile feel.
5 Zones multi-color customization option
Customize five zones of the keyboard with the color of your choice.
Description
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Membrane |
| Country of origin | China |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Recommended usage | Gaming |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Numeric keypad | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Design | |
| Backlight type | RGB LED |
| Anti-ghosting | Yes |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Protection features | Spill resistant |
| Backlight | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Protection features | Spill resistant |
| Backlight | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| UNSPSC-code | 43211706 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 30 |
| Ergonomics | |
| Anti-ghosting | Yes |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Features | |
| Anti-ghosting | Yes |
| Cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 30 |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 2.47 lbs (1.12 kg) |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 17.4 x 6.9 x 1.4" (443.2 x 175.3 x 35.7 mm) |
| Packaging data | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Compatibility | PC, PS5™, PS4™, Xbox Series X|S™, and Xbox One™ |
| Compatible operating systems | Windows 10, 8.1, 8, 7 |
| UNSPSC-code | 43211706 |
| Connectivity technology | Wired |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 30 |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 30 |