HyperX Cloud Stinger Core - Wireless Gaming Headset (White-Blue) - PS5-PS4
- Brand: HP
- Category:
- SKU: 4P5J1AA
- EAN: 0196188047453
Offer details
Related Products
Reasons To Buy
Lightweight comfort
Game longer with this lightweight headset and its soft, breathable ear cushions.
Immersive in-game audio
The closed-cup design will help block out distractions while the 40mm drivers and enhanced bass keep you immersed in your game.
Gaming-grade wireless
Provides freedom from cords with its solid 2.4GHz gaming-grade wireless connection.
Description
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Gaming |
| Country of origin | China, Vietnam |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Handheld |
| Product colour | White |
| Cable length | 19.7" (0.5 m) |
| Colour name | White-Blue |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| Headphones | |
| Maximum input power | 1 mW |
| Driver type | Dynamic |
| Ear coupling | Circumaural |
| Acoustic system | Closed |
| Headphone frequency | 10 - 21000 Hz |
| Headphone sensitivity | 95.5 dB |
| Magnet type | Neotitanium |
| Driver unit | 1.57" (4 cm) |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 2% |
| Noise canceling type | Active |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom/In-line |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone sensitivity | -40 dB |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery type | Built-in battery |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 8.61 oz (244 g) |
| Width | 6.98" (177.4 mm) |
| Height | 7.09" (180 mm) |
| Depth | 3.23" (82 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 8.62" (219 mm) |
| Package height | 9.07" (230.5 mm) |
| Package depth | 3.66" (93 mm) |
| Package weight | 13.8 oz (390 g) |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Box contents | Gaming Headset, USB Wireless Adapter, USB Charge Cable, Quick Start Guide |
| Logistics data | |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Technical details | |
| Box contents | Gaming Headset, USB Wireless Adapter, USB Charge Cable, Quick Start Guide |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| USB Type-C required charging power (min) | 3 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 15 W |
| Other features | |
| Compatibility | PS5™, PS4™ |
| Power consumption (typical) | 3 W |
| Colour name | White-Blue |
| UNSPSC-code | 52161514 |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |