Offer details
Related Products
Description
Replacement headset for Jabra PRO 920 and Jabra PRO 930.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| Compatible products | Pro 920/930 |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Ear-hook |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Battery | |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Packaging data | |
| Package width | 3.54" (90 mm) |
| Package height | 7.48" (190 mm) |
| Package depth | 0.787" (20 mm) |
| Package weight | 1.41 oz (40 g) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 14.7" (374 mm) |
| Master (outer) case length | 11.1" (282 mm) |
| Master (outer) case height | 11.3" (288 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 7.05 lbs (3.2 kg) |
| Products per master (outer) case | 72 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Compatibility | Jabra PRO 900 |
| Brand compatibility | Jabra |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |