Jabra Biz 1500 Headset Wired Head-band Office/Call center USB Type-A Bluetooth Black
- Brand: Jabra
- Category:
- SKU: 1559-0159
- EAN: 0706487013181 5706991019025
Offer details
Related Products
Reasons To Buy
Great sound
Noise-cancelling air shock microphone reduces background noise and sharp breathing sounds - ideal for crowded open offices. HD Voice makes your conversations sound vibrant and lifelike.
All-day comfort
Made to be worn all day, with ergonomically designed frame, padded headband and super soft foam ear cushions that divert heat away from your ears. Headband and microphone boom can be adjusted to suit your preference.
Tough design
Built to survive in a high-performing contact centre, with a boom-arm that can be rotated 270 degrees without the risk of breaking.
Description
Cost-Efficient Professional Corded Headset for Softphones. A duo headset that provides USB connectivity to laptops for softphone use. Comes with a control unit for easy control of volume and mute when on a call.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Certification | FCC;CE;RoHS;REACH;Works with all leading UC platforms |
| Cable length | 90.6" (2.3 m) |
| Control unit type | In-line control unit |
| Virtual surround | No |
| Operating keys | Volume +, Volume - |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop |
| HD voice | No |
| Daisy chain | No |
| Auto-connect | No |
| Steel hinges | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | AAC, SBC |
| Headphones | |
| Maximum input power | 30 mW |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 6800 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 102 dB |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 15% |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone frequency | 1000 - 5000 Hz |
| Microphone input impedance | 3900 Ω |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Battery | |
| Rechargeable battery | No |
| Fast charging | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes, MacOS |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4.09 oz (116 g) |
| Width | 5.16" (131 mm) |
| Height | 6.5" (165 mm) |
| Depth | 2.24" (57 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 7.09" (180 mm) |
| Package height | 9.06" (230 mm) |
| Package depth | 0.787" (20 mm) |
| Package weight | 5.29 oz (150 g) |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | No |
| Charging case | No |
| Charging stand | No |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 15.7" (399 mm) |
| Master (outer) case length | 23.6" (600 mm) |
| Master (outer) case height | 12.4" (316 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 20 lbs (9.08 kg) |
| Products per master (outer) case | 64 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Technical details | |
| Easy pairing | No |
| Charging case | No |
| Multipoint connectivity | No |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, WEEE, UL |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, WEEE, UL |
| Other features | |
| Weight (with microphone and cable) | 5.15 oz (146 g) |
| Sound pressure level (nominal) | 118 dB |
| Auto power off | No |
| Speakerphone | No |
| Quick start guide | Yes |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra Xpress |
| Ear cushion type | Foam size M |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Voice guidance | No |
| Other operating systems supported | Linux |
| Virtual surround | No |
| Packaging content | Headset;User documents |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Protective pouch | No |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Automatic volume adjustment | No |
| Voice control | No |