Jabra Engage 65 Headset Wireless Head-band Office/Call center Bluetooth Black
- Brand: Jabra
- Category:
- SKU: 9553-553-125-2
- EAN: 0706487019732
Offer details
Related Products
Reasons To Buy
Industry-leading wireless performance.
Provides superior wireless connectivity to a range of 150 metres, enabling 3x more users in the same office space – with no loss in connection quality. Work away from the desk and still maintain a connection that won’t let you, or your customers, down.
Crystal-clear calls.
Advanced noise-cancelling microphone and enhanced speakers deliver crystal-clear calls even in noisy offices.
Fewer interruptions.
The busylight acts as a do not disturb sign for colleagues.
Connect to up to two devices simultaneously.
You can connect to a deskphone and softphone.
Choice of wearing options to suit every workstyle.
Soft ear cushions provide all-day comfort and a secure fit.
Premium usability and build.
Easily answer and end calls, mute and adjust volume using the intuitive controls on the headset.
Description
DECT wireless headset with 150m/490ft range, up to 13 hours’ battery life and integrated busylight. Can connect to 2 devices. Meets Skype for Business Open Office requirements.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| DECT connectable | Yes |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Certification | IC, NOM, NTC, EAC, PSB, ICASA, TELEC, SIRIM, ACMA, NZ Telepermit, UL. Zoom-certified |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Operating keys | Mute |
| Motion sensor | Yes |
| Music playback | Yes |
| HD voice | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 5905.5" (150 m) |
| Frequency response (music mode) | 40 - 16000 Hz |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 40 - 16000 Hz |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone frequency | 100 - 7300 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Base station | |
| Base station colour | Black |
| Battery | |
| Battery voltage | 7.5 V |
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Battery charge indicator | Yes |
| Battery capacity | 650 mAh |
| Talk time | 13 h |
| Standby time | 52 h |
| Battery operated | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.01 oz (57 g) |
| Width | 5.79" (147 mm) |
| Height | 6.65" (169 mm) |
| Depth | 1.26" (32 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 7.48" (190 mm) |
| Package height | 3.74" (95 mm) |
| Package depth | 5.79" (147 mm) |
| Package weight | 18.3 oz (520 g) |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | Phone, USB |
| Base station | Yes |
| Base station colour | Black |
| AC adapter included | Yes |
| Accessories included in set | Neck strap |
| Ear pad material | Leatherette |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CB, CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CB, CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Other features | |
| Equalizer | Yes |
| DECT connectable | Yes |
| RJ-9 connector | Yes |
| Type | US telephone handset |
| Multi handset capability | 4 |
| Quick start guide | Yes |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Base station | Yes |
| Base station colour | Black |
| Automatic volume adjustment | Yes |