Jabra Engage 75 Headset Wireless Head-band, Ear-hook, Neck-band Office/Call center Bluetooth Charging stand Black
- Brand: Jabra
- Category:
- SKU: 9555-583-125
- EAN: 0706487017356 5706991019780
Offer details
Related Products
Reasons To Buy
Industry-leading wireless performance.
Provides superior wireless connectivity to a range of 100 metres, enabling 3x more users in the same office space – with no loss in connection quality. Work away from the desk and still maintain a connection that won’t let you, or your customers, down.
Crystal-clear calls.
Advanced noise-cancelling microphone and enhanced speakers deliver crystal-clear calls even in noisy offices.
Fewer interruptions.
The busylight acts as a do not disturb sign for colleagues.
Connect to up to five devices simultaneously.
You can connect to a deskphone, softphone, analogue phone and 2 Bluetooth devices.
Choice of wearing options to suit every workstyle.
Lightweight headset weighing just 18 g for all-day comfort. Choose from earhook, headband and neckband styles.
Premium usability and build.
Easily answer and end calls, mute and adjust volume using the intuitive controls on the headset.
Description
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| DECT connectable | Yes |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band, Ear-hook, Neck-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Certification | Alcatel-Lucent;Cisco;Microsoft;Unify;Skype |
| Control type | Touch |
| Virtual surround | No |
| Operating keys | Volume +, Volume - |
| On/off switch | No |
| LED indicators | Yes |
| Heart rate monitor | No |
| Optimized for | Skype for Business;Unified Communication |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | Yes |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Music playback | Yes |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop |
| HD voice | Yes |
| Daisy chain | No |
| Auto-connect | No |
| Steel hinges | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| 3.5 mm connector | No |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 3937" (100 m) |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth profiles | AAC, SBC |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 40 - 16000 Hz |
| Eartips material | Silicone |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| Number of microphones | 1 |
| Base station | |
| Base station touchscreen | Yes |
| Battery | |
| Rechargeable battery | No |
| Battery recharge time | 1.3 h |
| Battery charge indicator | Yes |
| Talk time | 9 h |
| Fast charging | No |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.635 oz (18 g) |
| Width | 4.13" (105 mm) |
| Height | 1.97" (50 mm) |
| Depth | 1.26" (32 mm) |
| Packaging content | |
| Charger | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | No |
| Cables included | USB |
| Base station | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Charging case | No |
| Warranty card | Yes |
| Charging stand | Yes |
| Eartips material | Silicone |
| Technical details | |
| Easy pairing | No |
| Charging case | No |
| Removable earhook | Yes |
| Multipoint connectivity | No |
| Removable head-band | Yes |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Features | |
| Optimized for | Skype for Business;Unified Communication |
| Supplier features | |
| Charging time | 80 min |
| Other features | |
| Auto power off | No |
| 2.5 mm connector | No |
| DECT connectable | Yes |
| Type | US telephone handset |
| Speakerphone | No |
| Multi handset capability | 4 |
| Quick start guide | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Call management | Remote Call Control (RCC) |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra Xpress |
| Ear cushion type | Ear gels size L;Ear gels size S |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Battery level indicator | Yes |
| Base station | Yes |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| User guide | Yes |
| Packaging content | Headset;AC charger;EarGels;Ear hook;Head band;Phone adapter cable;Neckband;User documents;Headset base unit;USB cable |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Charging time | 80 min |
| Protective pouch | No |
| Warranty card | Yes |
| Automatic volume adjustment | Yes |
| Voice guidance languages | English, French, German, Japanese, Spanish |
| Voice control | No |