Offer details
Related Products
Reasons To Buy
Clearer conversation for greater efficiency
Great sound for calls and music
Manage calls easily
Call control unit makes it simple to make, take and mute calls
Plug-and-play connectivity
USB connectivity allows for quick and easy set-up
All-day comfort
Foam ear cushions, and on-the-ear design for all-day use
Works with all leading UC platforms
Certified for Skype for Business, Cisco and more
Description
Engineered for easy call management, the Evolve 20 is an entry-level corded headset for professionals who need great sound for calls and music. A control unit allows you to make, take and mute calls, and simple connection makes it easy to get started with your PC. Comes with foam or leatherette ear cushions and on-the-ear design for all-day use.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| Plug and Play | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Certification | Alcatel-Lucent;Avaya;Cisco;Unify |
| Cable length | 37.4" (0.95 m) |
| Cable colour | Black |
| Control unit type | In-line control unit |
| Virtual surround | No |
| Operating keys | Volume +, Volume - |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Optimized for | Unified Communication |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Music playback | Yes |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop |
| HD voice | Yes |
| Daisy chain | No |
| Auto-connect | No |
| Steel hinges | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC |
| Headphones | |
| Maximum input power | 10 mW |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 150 - 7000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 93.6 dB |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -30 dB |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Battery | |
| Rechargeable battery | No |
| Fast charging | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 80 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 6.03 oz (171 g) |
| Width | 7.09" (180 mm) |
| Height | 1.38" (35 mm) |
| Depth | 9.06" (230 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 7.09" (180 mm) |
| Package height | 1.38" (35 mm) |
| Package depth | 9.06" (230 mm) |
| Package weight | 6 oz (170 g) |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | No |
| Charging case | No |
| Charging stand | No |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 8.9" (226 mm) |
| Master (outer) case length | 19.5" (496 mm) |
| Master (outer) case height | 22.2" (564 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 19.9 lbs (9.01 kg) |
| Products per master (outer) case | 48 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Technical details | |
| Easy pairing | No |
| Charging case | No |
| Multipoint connectivity | No |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Features | |
| Optimized for | Unified Communication |
| Other features | |
| Auto power off | No |
| Interface type | USB |
| Speakerphone | No |
| Quick start guide | Yes |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Call management | Remote Call Control (RCC) |
| Applications supported | Jabra Direct |
| Ear cushion type | Foam size L |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| USB cable length | 84.6" (2.15 m) |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| Packaging content | Headset;USB controller– (call control unit) |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Protective pouch | No |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Automatic volume adjustment | No |
| Voice control | No |