Offer details
Related Products
Reasons To Buy
Freedom to multi-task
Hands-free, wireless connection for multitasking in the office
Stay in the zone and avoid interruptions
Integrated busylight notifies colleagues to avoid interruptions
Always connected
Dual Bluetooth® connectivity to two devices at the same time for calls and music. Flexibility to move up to 30 m away from your connected device
All-day comfort
Leather-feel ear cushions and a lightweight, on-the-ear design for all-day use.
Works with all leading UC platforms
Certified for Skype for Business, Cisco and more
Description
Engineered for multitasking, the Evolve 65 is a wireless headset ideal for professionals who move around the office, but need to avoid interruptions. Connects to two Bluetooth products, includes an integrated busylight and is certified for Skype for Business, Cisco and more.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Certification | Microsoft Teams |
| Virtual surround | No |
| Operating keys | Volume +, Volume - |
| On/off switch | No |
| LED indicators | Bluetooth |
| Heart rate monitor | No |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Number of paired devices remembered | 8 |
| Music playback | Yes |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop |
| HD voice | Yes |
| Daisy chain | No |
| Auto-connect | Yes |
| Steel hinges | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Housing material | Aluminum |
| Adjustable headband | Yes |
| Refurbished | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | Micro-USB |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 1181.1" (30 m) |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth profiles | A2DP, SBC |
| Microphone in | Yes |
| Frequency response (music mode) | 20 - 20000 Hz |
| Headphones | |
| Maximum input power | 10 mW |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 93.6 dB |
| Driver unit | 1.1" (2.8 cm) |
| Noise canceling type | Passive |
| Eartips material | Foam |
| Noise canceling | Yes |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -17 dB |
| Microphone mute | Yes |
| Number of microphones | 1 |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Battery | |
| Rechargeable battery | No |
| Battery voltage | 5 V |
| Battery recharge time | 2 h |
| Battery charge indicator | Yes |
| Battery capacity | 500 mAh |
| Talk time | 12 h |
| Continuous audio playback time | 11 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Standby time | 360 h |
| Fast charging | No |
| Battery operated | Yes |
| Charging source | USB |
| Battery type | Built-in battery |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 9.95 oz (282.1 g) |
| Width | 5.91" (150 mm) |
| Height | 6.18" (157 mm) |
| Depth | 2.38" (60.5 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 2.01" (51 mm) |
| Package height | 8.11" (206 mm) |
| Package depth | 6.93" (176 mm) |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | No |
| Cables included | USB |
| Safety sheet | Yes |
| Charging case type | Wired |
| Pouch | Yes |
| Charging case | No |
| Warranty card | Yes |
| Charging stand | No |
| Eartips material | Foam |
| Ear pad material | Leatherette |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Technical details | |
| Easy pairing | No |
| Charging case | No |
| Multipoint connectivity | No |
| Head-band cushion | Yes |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Certificates | |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Features | |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Supplier features | |
| Charging time | 120 min |
| Other features | |
| Auto power off | Yes |
| Equalizer | Yes |
| Speakerphone | No |
| Quick start guide | Yes |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Call management | Remote Call Control (RCC) |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra Xpress |
| Ear cushion type | Leatherette size L |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Voice guidance | Yes |
| Virtual surround | No |
| Packaging content | Headset;Protective bag;USB dongle;User documents;USB cable |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Charging time | 120 min |
| Protective pouch | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Automatic volume adjustment | No |
| Voice control | No |