Kensington Serialized Combination Laptop Lock with Preset Code
- Brand: Kensington
- Category:
- SKU: K67819WW
- EAN: 0259100495500 0806291857664 01 ...1857664 0172302752076 0809185325881 0168141538667 0803982818706 0163121168599 0809385175071 0858966781996 6213759773222 0821713655413 0535372353824 0523160963263 0132017936185more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
AC K67819WW Serialized Combination Laptop Lock w Preset Code |
210561 |
Related Products
Reasons To Buy
Cut-Resistant Cable
Made of engineered carbon steel and sheathed in protective plastic, it offers the same level of cut-resistance and theft-resistance of much thicker cables while providing easier mobility
Push-Button Design
Allows for one-handed engagement into the laptop, quickly and easily attaching the lock inside the Kensington Security Slot
T-Bar™ Locking Technology
The trusted industry standard for more than 20 years and compatible with the Kensington Security Slot found in 95% of all laptops. The rotating bar securely attaches to the internal wall of the device for a premium level of security.
Strong Lock Head
Tested against the most rigorous and thorough standards in the industry, the lock is tamper-resistant and will durable perform time after time
Serialised Keyless Preset Combination
The 4-wheel number code is programmed into the lock before arrival so you can put it immediately to work without the need to set the combination yourself. A serial number is etched onto the lock, making it easy to retrieve your combination.
Description
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Cable type | Standard |
| Lock type | Combination lock |
| Cable diameter | 0.173" (4.4 mm) |
| Cable lock security features | T-Bar |
| Number of secured items | 1 |
| Cable construction | 7x19 |
| Features | |
| Cable type | Standard |
| Lock type | Combination lock |
| Cable diameter | 0.173" (4.4 mm) |
| Product colour | Black, Yellow |
| Cable lock security features | T-Bar |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 0.173" (4.4 mm) |
| Colour | |
| Product colour | Black, Yellow |