Kingston Technology ValueRAM memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR3 1600 MT/s 240-pin DIMM
- Brand: Kingston Technology
- Category:
- SKU: KVR16N11/8
- EAN: 0740617206937 4053162717824 50 ...2717824 5054484429920 0172302712049 0710065757312 0740617207408 0803982769084 5054629307663 0168141490033 5053973576091 5425656145151 0191120005676 4893433125725 0809392588956 0731215281259 5053118443202 6907502583861 5054533429925 0163120795567 0140677206937 7406172069372 8800161192932more
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Package type | DIMM |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 11 |
| Memory voltage | 1.5 V |
| Memory bus | 64 bit |
| Lead plating | Gold |
| Module configuration | 1024M x 64 |
| Memory type | PC-12800 |
| ECC | No |
| Internal memory type | DDR3 |
| Power | |
| Memory voltage | 1.5 V |
| Technical details | |
| Memory layout | 1 x 8192 MB |
| Internal memory | 8192 MB |
| Chips organisation | X8 |
| Error indication | No |
| Country of origin | Taiwan |
| Bus clock rate | 1600 MHz |
| Number of pins | 240 |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 11 |
| Memory voltage | 1.5 V |
| Memory bus | 64 bit |
| Lead plating | Gold |
| Module configuration | 1024M x 64 |
| Memory type | PC-12800 |
| Country of origin | Taiwan |
| ECC | No |
| Internal memory type | DDR3 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Memory data transfer rate | 1600 MT/s |
| Weight & dimensions | |
| Width | 5.25" (133.3 mm) |
| Package type | DIMM |
| Packaging data | |
| Package type | DIMM |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Memory layout | 1 x 8192 MB |
| Internal memory | 8192 MB |
| Chips organisation | X8 |
| Error indication | No |
| Country of origin | Taiwan |
| Bus clock rate | 1600 MHz |
| Number of pins | 240 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |