Kioxia PM7-V 1.6 TB 2.5" SAS BiCS FLASH TLC
- Brand: KIOXIA
- Category:
- SKU: KPM7WVUG1T60
- EAN:
Offer details
Description
PM7-V Series 24G SAS Enterprise SSD is optimized for mixed use applications, including relational database, streaming media, data warehousing and web services. The series is designed to deliver balanced levels of performance, reliability, capacity and endurance for mixed use and read intensive environments.
Featuring KIOXIA 112-layer BiCS FLASH™ 3D flash memory, this 7th generation enterprise SAS SSD PM7-V offers 3 DWPD (Drive Writes Per Day) with capacities up to 12.8 TB
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1.6 TB |
| Memory type | BiCS FLASH TLC |
| Data transmission | |
| Read speed | 4200 MB/s |
| Write speed | 3400 MB/s |
| Random write (4KB) | 320000 IOPS |
| Random read (4KB) | 720000 IOPS |
| Data transfer rate | 22.5 Gbit/s |
| Security | |
| Security algorithms | FIPS 140-2, FIPS 140-3 |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Features | |
| Interface | SAS |
| Component for | Server/workstation |
| End-to-End Data Protection | Yes |
| SSD capacity | 1.6 TB |
| Security algorithms | FIPS 140-2, FIPS 140-3 |
| Read speed | 4200 MB/s |
| Write speed | 3400 MB/s |
| Memory type | BiCS FLASH TLC |
| Random write (4KB) | 320000 IOPS |
| Random read (4KB) | 720000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Hardware encryption | Yes |
| Data transfer rate | 22.5 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Power | |
| Power consumption (average) | 5 W |
| Operating voltage | 12 V |
| Performance | |
| Interface | SAS |
| Component for | Server/workstation |
| End-to-End Data Protection | Yes |
| SSD capacity | 1.6 TB |
| Security algorithms | FIPS 140-2, FIPS 140-3 |
| Read speed | 4200 MB/s |
| Write speed | 3400 MB/s |
| Memory type | BiCS FLASH TLC |
| Random write (4KB) | 320000 IOPS |
| Random read (4KB) | 720000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Hardware encryption | Yes |
| Data transfer rate | 22.5 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 2.71" (68.8 mm) |
| Weight | 5.29 oz (150 g) |
| Height | 0.591" (15 mm) |
| Depth | 3.95" (100.5 mm) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating shock | 1000 G |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating shock | 1000 G |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Hardware encryption | Yes |
| SSD form factor | 2.5" |