Mellanox Technologies MCP1650-H01AE30 InfiniBand/fibre optic cable 59.1" (1.5 m) QSFP56 Black
- Brand: MELLANOX TECHNOLOGIES
- Category:
- SKU: MCP1650-H01AE30
- EAN: 7290108482263
Offer details
Description
Mellanox MCP1650 passive DAC cables provide robust connections for leading-edge InfiniBand HDR 200Gb/s systems. These cables provide 200Gb/s connectivity between devices using QSFP56 ports. Mellanox's LinkX 200Gb/s passive DAC cables fill the need for short cost-effective connectivity in the data center. Passive copper cables require no additional power to ensure quality connectivity. Mellanox's high-quality solutions provide a power-efficient replacement for active power connectivity such as fiber optic cables for short distances. Optimizing systems to operate with Mellanox's LinkX 200Gb/s passive DAC cables significantly reduces power consumption and EMI emission. Rigorous cable production testing ensures best out-of-the-box installation experience, performance and durability.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Connector 1 | QSFP56 |
| Connector 2 | QSFP56 |
| Cable length | 59.1" (1.5 m) |
| Data transfer rate | 200 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Certification | SFF-8665 |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Certificates | |
| Certification | SFF-8665 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Technical details | |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Connector 1 | QSFP56 |
| Connector 2 | QSFP56 |
| Cable length | 59.1" (1.5 m) |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 200 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 59.1" (1.5 m) |