Micron MT16KTF2G64HZ-1G6A1 memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR3L 1600 MHz
- Brand: Micron
- Category:
- SKU: MT16KTF2G64HZ-1G6A1
- EAN:
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
MT16KTF2G64HZ-1G6A1 - Micron 16GB SODIMM PC3L-12800S |
MT16KTF2G64HZ-1G6A1-R |
Description
- 204-pin, small outline dual in-line memory module (SODIMM)
- Nominal and dynamic on-die termination (ODT) for data, strobe, and mask signals
- Dual rank
- Fixed burst chop (BC) of 4 and burst length (BL) of 8 via the mode register set (MRS)
- On-board I2C serial presence-detect (SPD) EEPROM
- Selectable BC4 or BL8 on-the-fly (OTF)
- Gold edge contacts
- Halogen-free
- Fly-by topology
- Terminated control, command, and address bus
Specifications
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.35 V |
| Memory | |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 204-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 10 |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Lead plating | Gold |
| Module configuration | 1024M x 8 |
| Memory ranking | 2 |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3L |
| Features | |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 204-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 10 |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Lead plating | Gold |
| Module configuration | 1024M x 8 |
| Memory ranking | 2 |
| ECC | No |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3L |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 95 °C |
| Technical details | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |