OMEN by HP 27 inch UHD 144Hz Gaming Monitor - OMEN 27k
- Brand: HP
- Category:
- SKU: 780G8AA#ABA
- EAN: 0197029615930 0197029616043 01 ...9616043 0197029615923 0197029616067 0197029616081 0197029615992 0197029615985 0197029616104 0197029616029more
Offer details
Related Products
Reasons To Buy
4K Resolution
Get lost in the captivating definition and ultra-precise details of 4K resolution on this 27" diagonal monitor. The pixel dense 3840 x 2160 resolution expands your window into your gaming world and transforms your game into a remarkable, lifelike experience.[1]
144Hz Refresh Rate
Don't compromise between stunning visuals and smooth performance.[3]
1ms GTG Response Time with Overdrive
Eliminates motion blur for crisp, fluid gameplay no matter what’s happening on-screen.[3]
99% sRGB and 95% DCI-P3 color gamut
Get deeper hues and a wide array of colors with 99% sRGB and 95% DCI-P3 for precisely recreated colors so lifelike you get lost in your gameplay.[3]
AMD FreeSync™ Premium Technology
Game confidently with a high refresh rate, low framerate compensation, and low latency.[6]
VESA Certified AdaptiveSync
VESA Certified AdaptiveSync guarantees higher refresh rates and low latency, optimized for gaming.[7]
aRGB Lighting
Customize with 1.07 billion colors to fit you.[5]
Next Gen Console Compatible
Compatible with any console, and get 120FPS at 4K through HDMI 2.1 on the latest consoles.[1]
Built-in KVM switch
Quickly switch between and control two different devices.[2]
VESA Certified ClearMR 5000
Easily compare the amount of motion blur between VESA Certified ClearMR displays with Clear Motion Ratio (CMR).[9]
OMEN Light Studio
Customize your aRGB lighting with custom animations, color themes and integrate into your entire ecosystem with OMEN Light Studio.[5]
NVIDIA® G-SYNC® Compatible
NVIDIA® G-SYNC® technology delivers gameplay that’s sharp, fluid, and stutter-free with minimal input lag.
Plenty of ports
Easily connect your devices with a USB-C® 3.2 port, one HDMI 2.1, one HDMI 2.0, one DisplayPort™ 1.4, USB hub, two USB-A 3.2 ports, and 3.5 mm headphone jack.[8]
VISUALS BEYOND IMAGINATION
Encounter realistic textures and brilliant colors on this picture-perfect 4K gaming monitor<sup>[1]</sup>. With over 8 million pixels, marvel at dazzling visuals painted by a wide array of colors and hues of the 99% sRGB and 95% DCI-P3 color gamut<sup>[3]</sup>. Even in shadows, easily make out details and shading with VESA DisplayHDR™ 400<sup>[4]</sup>.


UNCOMPROMISING PERFORMANCE
Frame by frame, experience all the action with no compromise—even with ultra-crisp 4K visuals<sup>[1]</sup>. Boasting a fast 1ms GTG response time with Overdrive and 144Hz refresh rate<sup>[3]</sup>, every motion and pixel keeps up with you. Leave screen tearing and lag in the dust, thanks to NVIDIA® G-SYNC® compatibility.
OMEN Gaming Hub
From software enhancements to hardware control, and live services, OGH elevates play in an easy and simple way.[5]
VESA DisplayHDR™ 400
See details even in shadow and replicate reality on your screen with enhanced contrast.[4]
THE JOY HQ
Behold your gaming headquarters. Whether you’re playing in or out of game, quickly switch between devices and control them with the same keyboard & mouse thanks to the KVM switch<sup>[2]</sup>. What’s more, it’s all driven by the USB hub and USB-C ® connection with data and video.

Integrated Dual 3W Speakers
No headset? No problem. The integrated dual 3W speakers deliver crystal-clear audio.
New Design Unlocked
The new OMEN look blends sophistication and fun to elevate your gaming setup.
IPS Technology
Image accuracy and consistency across wide 178-degrees viewing angles, no matter where you stand.
Description
Specifications
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 400 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 1.07 billion colors |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Pixel density | 163 ppi |
| Colour gamut | 99% |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Display surface | Matt |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | LCD |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 10000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.00630 x 0.00630" (0.16 x 0.16 mm) |
| Horizontal scan range | 80 - 320 kHz |
| Vertical scan range | 55 - 144 Hz |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Viewable size, horizontal | 23.5" (59.7 cm) |
| Viewable size, vertical | 13.2" (33.6 cm) |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 800, 1440 x 900 (WXGA+), 1600 x 900, 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 2560 x 1440, 3840 x 2160, 640 x 480 (VGA), 720 x 400, 800 x 600 (SVGA) |
| Backlight type | Edge LED |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 27" |
| Surface hardness | 3H |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Colour depth | 8 bit |
| DCI-P3 coverage | 95% |
| Display diagonal (metric) | 27" (68.6 cm) |
| Haze rate | 25% |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Colour gamut standard | sRGB, DCI-P3 |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 6 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 6 W |
| Built-in camera | No |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC Compatible |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| AMD FreeSync | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| HP segment | Home |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 6 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Country of origin | China |
| Feet colour | Black |
| Product colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0/2.1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 14.3" (364.3 mm) |
| Depth (without stand) | 2.06" (52.2 mm) |
| Width (without stand) | 24.2" (613.6 mm) |
| Feet colour | Black |
| Cable lock slot | No |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| UNSPSC-code | 43211902 |
| Sustainable technologies and materials | Low Halogen; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; 85% ITE-derived closed loop plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CCC, CB, EAC, RoHS, BIS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 44.5 x 27.9 x 75.8" (1130 x 709 x 1926 mm) |
| Country of origin | China |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 16.6 lbs (7.54 kg) |
| Surface hardness | 3H |
| Touchscreen | No |
| Software | |
| Bundled software | OMEN Gaming Hub; OMEN Lighting Studio |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | No |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Pivot | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 3.94" (10 cm) |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 120 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 50 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 54 kWh |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 14.3" (364.3 mm) |
| Depth (without stand) | 2.06" (52.2 mm) |
| Width (without stand) | 24.2" (613.6 mm) |
| Width (with stand) | 24.2" (613.6 mm) |
| Depth (with stand) | 8.79" (223.3 mm) |
| Height (with stand) | 20.6" (523.7 mm) |
| Weight (with stand) | 16.6 lbs (7.54 kg) |
| Package width | 27.5" (699 mm) |
| Package depth | 6.3" (160 mm) |
| Package height | 17.6" (446 mm) |
| Package weight | 24.3 lbs (11 kg) |
| Width | 24.2" (613.6 mm) |
| Weight | 16.6 lbs (7.54 kg) |
| Height | 14.3" (364.3 mm) |
| Depth | 2.06" (52.2 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 27.5" (699 mm) |
| Package depth | 6.3" (160 mm) |
| Package height | 17.6" (446 mm) |
| Package weight | 24.3 lbs (11 kg) |
| Package type | Box |
| Warranty card | Yes |
| Stand included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | HDMI, DisplayPort, USB Type-A to USB Type-B, AC |
| Bundled software | OMEN Gaming Hub; OMEN Lighting Studio |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | HDMI, DisplayPort, USB Type-A to USB Type-B, AC |
| Bundled software | OMEN Gaming Hub; OMEN Lighting Studio |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 240 |
| Sustainable technologies and materials | Low Halogen; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; 85% ITE-derived closed loop plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 240 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 99 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 136 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 3 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 3 |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| UNSPSC-code | 43211902 |
| DCI-P3 coverage | 95% |
| Width | 24.2" (613.6 mm) |
| Weight | 16.6 lbs (7.54 kg) |
| Height | 14.3" (364.3 mm) |
| Depth | 2.06" (52.2 mm) |
| Compliance certificates | CCC, CB, EAC, RoHS, BIS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Manufacturer warranty | Protected by a one-year HP limited warranty. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Height (without stand) | 14.3" (364.3 mm) |
| Depth (without stand) | 2.06" (52.2 mm) |
| Width (without stand) | 24.2" (613.6 mm) |
| Power consumption (max) | 120 W |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Surface hardness | 3H |
| Energy efficiency scale | A to G |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 240 |
| Pallet gross weight | 700.4 lbs (317.7 kg) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 44.5 x 27.9 x 75.8" (1130 x 709 x 1926 mm) |