RAM Mounts RAM-GDS-CHARGE-USB2QCCIG mobile device charger Universal Black, Silver Cigar lighter Fast charging Auto
- Brand: RAM Mounts
- Category:
- SKU: RAM-GDS-CHARGE-USB2QCCIG
- EAN:
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
S, GDS 2-PORT USB CIGARETTE CHARGER WITH QUALCOMM QUICK CHARGE |
RAM-GDS-CHARGE-USB2QCCIG |
Related Products
Description
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Auto |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | Cigar lighter |
| Power protection features | Over current, Overcharge, Overheating |
| Certification | FCC, CE, WEEE |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Quick Charge 3.0 |
| Design | |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black, Silver |
| Power | |
| Output current | 3000 mA |
| Maximum power | 36 W |
| Input voltage | 12-18 V |
| Maximum output voltage | 12 V |
| Minimum output voltage | 3.6 V |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |