Tripp Lite BP480V10 UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 10 Ah
- Brand: Eaton
- Category:
- SKU: BP480V10
- EAN: 0037332231055
Offer details
Related Products
Description
Compatible UPS Systems: S3M40KX only.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 10 Ah |
| Product colour | Black |
| Compatibility | S3M40KX |
| Country of origin | China |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 601.9 lbs (273 kg) |
| Width | 9.85" (250.2 mm) |
| Height | 32.9" (835.7 mm) |
| Depth | 30.7" (779.8 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 15" (380 mm) |
| Package height | 40.1" (1018.5 mm) |
| Package depth | 36.2" (919.5 mm) |
| Package weight | 639.3 lbs (290 kg) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 15" (380 mm) |
| Master (outer) case length | 36.2" (919.5 mm) |
| Master (outer) case height | 40.1" (1018.5 mm) |
| Master (outer) case gross weight | 639.3 lbs (290 kg) |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |